5 vecí, ktoré som sa vyliečením z rakoviny naučil o nešťastí

 

Nepriazeň osudu môže byť našim najväčším učiteľom. V jednej nedávnej štúdii, účastníci, ktorí uviedli, že prežli v živote veľké nešťastie taktiež uviedli najväčšiu mieru osobnostného rastu a posunu.

To bol jednoznačnej aj môj prípad. Na polceste môjho života bola moja kariéra vojnového korešpondenta fuč. Po nevydarenej operácii, ktorá mala dať do poriadku moju chrbticu po jednej zbytočnej nehode som bol vyhlásený za trvalého invalida, a odsúdený na život v korzete. Pojedal som denne hromadu analgetík, antidepresív a liekov na uvoľnenie svalstva, a zapíjal svoje nešťastie alkoholom. Pribral som tonu, a keď sa zdalo, že situácia už nemôže byť viac beznádejná ako bola, lekári mi diagnostikovali IV. štádium rakoviny – údajne z uránu, ktorému som bol vystavený pri práci počas Vojny v zálive.

S výhliadkou iba niekoľkých mesiacov života som sa vzdal všetkej nádeje... Až kým môj dvojročný syn neprišiel raz k mojej posteli a prosíkal: “Vstaň oci”. Tieto dve slová sa stali mojim motivátorom a mojou liečivou mantrou. V tom momente som si uvedomil, že musím urobiť niečo zásasné, alebZdravý život s jogouo aspoň zomrieť pri pokuse o zmenu. Ak by som to neurobil, môj syn by vyrástol bez otca.

Rakovinu mi diagnostikovali v roku 1998, a v roku 2000 som už bol poctivým cvičencom jogy a bio vegánom. V roku 2002 som zažil mimozmyslový zážitok, pri ktorom som cítil, ako rakovina “odchádza” z môjho tela. Dnes som zdravý, bez rakoviny a 15 rokov nažive, čo moji lekári nazvývajú “zázrak”. Keďže som sa chcel podelil o hlbokú a transformujúcu silu jogy, ktorú som na vlastnej koži zažil, založil som institute Deep Yoga School of Healing Arts, v rámci ktorého učím dnes jogu v Amerike aj Indii.

Dnes viem, že rakovina aj zlomená chrbtica boli mojím najväčším požehnaním v živote, a že nešťastie vie byť neuveriteľným katalyzátorom zmien pre osobný rast. Tu je 5 lekcií, ktoré som sa pri svojej ceste za ŽIVOTOM naučil, a ktoré môžu pomôcť komukoľvek, kto je ohromený beznádejou.

1. Vytvorte si symbol sily.

Uvedomnte si, kto alebo čo je pre vás najdrahšie, a dotýka sa vás na úrovni duše...? Pre mňa to bol môj syn, jeho dve slová a a obraz jeho tváre postupne, ako som a stával silnejším. Váš symbol sily je niečo, po čom zúfalo túžite, a ten sa stane vašou liečivou mantrou, ktorá vás prevedie cez ťažké časy, chvíle neistoty a straty nádeje. Kedykoľvek som zapochyboval, opakoval som si jeho slová znova a znova. Zistil som, že ak som ukotvil svoje myšlienky do niečoho pozitívneho, mal som pocit, že celý svet je zrazu pri mne a podporuje ma.

2. Verte vo vlastnú silu samoliečenia.

Opravná schopnosť nášho tela je vrodená. Preto neostaňte pasívni, ale využite svoj potenciál na maximum. Vezmite proces svojej liečby aj do vlastných rúk. Ja som využíval tzv. body-mind terapie, stravu a diéty, očistné techniky a detoxikáciu, meditáciu, duchovnú prax, pravidelný pohyb v prírode a denné cvičenie jogy. Tým som podporil naštartovanie prirodzených ozdravných procesov vo svojom tele na všetkých úrovniach (telo-myseľ-duša), až kým sa organizmus skutočne nevyliečil, a mohol zas naplno využivať svoj potenciál.

3. Samo-vyliečenie sa musí stať vašou prioritou čislo jedna.

Keď sa moje telo nachádzalo v štádiu kolapsu, vyžadovalo to jednobodovú myseľ zameranú na jediný cieľ a nič iné – vyliečiť sa. To vžaduje neuveriteľnú mobilizáciu a množstvo “ťažkej práce”. Vstával som o 3.00 ráno a začínal meditáciou, hlbokým dýchaním a vizualizáciami. Akokoľvek zvláštne do bude znieť, ale áno, ďakoval som bolesti chbtice aj rakovine za to, že ma učia vnímať svoje chyby a meniť sa.

Samoliečba a práca na sebe samom sa stala hlavnou náplňou môjho dňa, prerušená časom stráveným so svojim synom. Čítal som staré i moderné knihy o joge, študoval jogové ásany, praktizoval som pôst, cvičil hĺbkovú relaxáciu s vizualizáciami, očisťoval som telo na fyzickej úrovni pomocou očistných techník a mnoho iného. Odmietol som tráviť čas aktivitami a ľuďmi, ktorí mali malú alebo nulovú hodnotu pre môj život, alebo sa nechať vonkajšími okolnosťami odradiť od mojej hlavnej misie – vyliečiť sa.

4. Vyberte si a praktizujte najlepší spôsob liečby, ktorý vám vyhovuje.

Existuje mnoho spôsobov samoliečby. Ja som si vybral jogu v kombinácii s ajurvédskou liečbou, stravou a detoxikáciou. Otvorte svoju myseľ všetkému, čo je k dispozícii “tam vonku” a nájdite si spôsob, ktorý vám pride prirodzený a sympatizujete s ním (pomôže vám i intuícia). A potom sa do toho vrhnnite. Staňte sa najsvedomiejším študentom, akým ste kedy boli. Čítajte, študujte u najschopnejších učiteľov, najštevujte najschopnejších terapeutov. Navštevujte skupinové cvičenia v prírode (tzv. retreats, zásedy, terapiu v prírode atď.) a venujte sa tomu s nadšením a každý deň. Neprehrabujte sa sa v rôznych prístupoch a terapiách tu a tam, vyberte si jednu cestu, ktorá vám najviac rezonuje a ostaňte pri nej.

5. Vyčistite sa.

Je takmer nemožné sa vyliečiť z vážnej choroby alebo zranenia, pokiaľ naďalej dávate do tela veci, ktoré mu škodia. Dopriať si veľký šťavnatý steak, sladký zákusok alebo pohárik môže vyzerať ako nekonečný a zaslúžený pôžitok. Ale taktiež to bude znamenať spomalenie procesu liečby, alebo dokonca zvrátenie progresu. Moje telo bolo tak zanesené alkoholom, liekmi a jedlom plným chemikálií a konzervačných látok, soľou, tukmi a cukrom, že trvalo ozaj dlho,, kým sa všetky tieto toxíny z tela dostali, a zastavil sa ich účinok na organizmus.

Keď som sa kompletne vyčistil zvnútra, moje telo i myseľ začali oveľa lepšie reagovať na jogu i na ostatné techniky, ktoré som praktizoval. Aj na život ako taký. Pretože platí, že čím čistejší je váš život, tým lepšie a pevnejšie zdravie môžete získať.

Článok bol s láskavým zvolením autora preložený z angl. orininálu 5 Things Healing From Terminal Cancer Taught Me About Adversity.

* * *

Bhava Ram

Brad Willis, a.k.a. Bhava Ram, je bývalý vojnový korešpondent NBC News, ktorý sa vlastným prístupom vyliečil z chronickej bolesti chrbtice, závislosti, a IV.štádia rakoviny, využívajúc jogovú terapiu a ajurvédu. Založil inštitút Deep Yoga v San Diegu, USA, kde momentálne učí jogu a organizuje workshopy po celej USA a Indii.

Webstránka: www.deepyoga.com
návrat hore