Fredy Ayisi: Joga je moja cesta k Bohu

 

Fredy Ayisi je človek, ktorého celý život je ovplyvnený pohybom. Tanec, bojové umenia, joga... to všetko začal prakticky od detstva, keď ako dieťa s nadváhou riešil problém nedostatku pohybu. Fredy Ayisi joga

Najprv začal s karate, pokračoval s jogou, a neskôr tancom, avšak iba joga "ostala" pri ňom počas celého života v intenzívnej forme a poskytla mu najväčší priestor pre osobnú sebarealizáciu. Dnes má svoje štúdio Yoga Vidyalaya Center (pozn. v preklade niečo škola jogy), kde cvičí rôzne formy jogy typu power joga, joga pre začiatočníkov, joga na bolesti chrbta, kreatívna joga a podobne.

Aká je vlastne “Fredy Ayisi joga”? Joga s Fredym sa nedá jednoznačne zaradiť do žiadneho konkrétneho štýlu jogy - je to fúzia power jogy s flow štýlom, i prvkami tanca a aeróbneho cvičenia počas rozcvičky. Samotné cvičenie Fredy sem-tam prekladá recitovaním mantier, ktoré dotvárajú cvičenie do zaujímavého celku.

Jogové cvičenie je to v celku náročné – nebudem ďaleko od pravdy, ak poviem, že sa hodí skôr pre ľudí, ktorí sú zvyknutí na nejakú formu pohybu vo svojom živote a majú priemernú kondíciu. Ak ste dvadsať rokov necvičili, máte skoliózu a v tele niekoľko blokád, ťažko nájdete skutočnú radosť a uvoľnenie na úrovni náročnosti, ktorú Fredy bežne vo svojich cvičeniach nastavuje.

Zákonite, joga, ktorú učí Fredy nebude vyhovovať každému. Ak ste zvyknutí pracovať s vedomím počas cvičenia ásan podľa klasického vzoru hatha jogy, nebudete na to mať u Fredyho čas. Netvrdím, že sa to nedá – istým spôsobom na to priestor počas cvičenia je – ak nemáte fyzické limity, viete sa dokonale v pozíciách uvoľniť a objaviť energiu v pohybe. Nebude to však podľa princípov klasického hathajogového cvičenia v zmysle najprv rozcvička, potom ásany, dychové cvičenia a na záver relaxácia, meditácia prípadne mantry alebo iná forma jogovej praxe.

Avšak to, či je Fredyho joga “taká, alebo onaká“ by nemalo byť pre samotné cvičenie dôležité. Podstatné je, ako sa vnímate počas cvičF. Ayisi: Yoga s prírodouenia vy sami. Ak vám takýto štýl pozitívne rezonuje, môžete ho rozvíjať doma popri jeho DVDčku Fredy Ayisi: Yoga s prírodou.

 

 

 

Rozhovor s Fredym Ayisi

FJoga s Fredym - Košiceredy Ayisi učil jogu vo februári 2013 v Košiciach, kde som mala možnosť si s ním zacvičiť. Po úvodnej, pre mňa značne kreatívnej a intenzívnej rozcvičke nasledovalo uvoľnenie a krátke dychové cvičenie (pre mňa ako cvičiteľku klasickej hatha jogy netradične zaradené na začiatok hodiny). Potom sme už absolvovali typické intenzívne cvičenie ásan v flow štýle, teda bez prestávky, počas ktorého Fredy občas vsunul nejaké mantry.

Pozdrav slnku cvičený tradičným štýlom za spievania mantrier ma veľmi oslovil – už počas druhej série som sa dostala do akejsi meditácie v pohybe - automaticky, ale precítene vykonávajúc známy pohyb, ktorý rezonoval vo vibráciách mantier Šrí súrja. Cvičenie ásan nezvyknem kombinovať s recitáciou, preto to bol pre mňa nečakaný a veľmi pozitívny zážitok.

Po cvičení som sa s ním pozhovárala a v priateľskom dialógu dozvedela o jeho ceste k joge a osobnej transformácii.

 

Otázka: Ako si sa dostal k joge? Bol najprv tanec a potom joga, alebo naopak - a prečo to tak bolo?

Joga ma sprevádza prakticky už od detských čias. Spoznal som ju skrz karate, ku ktorému som sa dostal ako dieťa, pretože som potreboval pohyb. Postupne som sa skrz karate dozvedal niečo o východných filozofiách, ktoré ma začali veľmi zaujímať. Zároveň mi mama kúpila knihu o budhizme, čo bolo ešte v časoch tvrdého socializmu (smiech) a tam som sa dozvedel ďalšie nové veci o východnom myslení.

Taktiež, na intenzívnejších sústredeniach na karate nám žena nášho trénera, ktorá dlho cvičila jogu, ukázala, čo vlastne joga je a dávala nám akési doplnkové jogové cvičenia k samotnému tréningu. Takto som sa prvýkrát dostal k pozdravu slnka a k ásanam. Celé to teda začalo pozdravom slnka a rôznymi ásanami asi vo veku 12 rokoch. Postupne ma to zaujímalo viac a viac a v 15 rokoch som sa dostal k technikám, ktoré ovplyvnili môj celý ďalší život – šiel som cestou, ktorá sa volá bhakti joga.

Ďalší veľký zlom prišiel asi pred 8 rokmi, keď som išiel do  New Yorku na návštevu a stretol sa tam prvý krát s power jogou. Vedel som z jogy veľa, ale cvičil som ju inak a nevedel som si to celé zaradiť. Zrazu som uvidel niečo nové – joga s hudbou, s dynamickými prechodmi medzi jednotlivými pozíciami. Veľmi ma to oslovilo a nadchlo. Keď som si založil tanečnú skupinu, používal som jogu ako doplnkové cvičenie, a veľmi ma to uspokojovalo a posúvalo dopredu – mal som najlepšiu kondičku vo svojom živote.

Otvoril som si jogové štúdio a pokúsil som sa zorganizovať v Bratislave prvú hodinu power jogy. Na moje prekvapenie prišlo veľmi veľa ľudí a bol o to obrovský záujem. Dnes je joga prakticky najdôležitejšou súčasťou môjho života, úplne ma pohltila (smiech).

Otázka: Čo je „Fredy joga“ štýl? A prečo si si zvolil práve tento štýl a povedzme nie iný?

Jeden štýl nie je lepší, ako druhý – vždy rozvíjam niečo iné. Dnes môže joga vyzerať takto, a zajtra úplne inak, podľa toho, čo cítim. Mám takú skupinu pokročilých, kde je joga pomalšia, precízna, málo sa rozpráva, sú dlhé výdrže. Keď som bol v Indii, tak ani nevedeli, čo je power joga. Videl som skákať a tancovať dedka v Indii, ktorý vravel, že cvičí jogu – dnes sa tým už nezväzujem, že čo je správna joga. Správna joga je to, čo je teraz práve dobré, v tomto okamihu.

Otázka: Ako to bolo so zdravotnými prínosmi jogy v tvojom živote? Dala ti niečo joga v tomto smere, alebo ti išlo skôr o duchovný rozmer?

Robil som veľmi veľa nezdravého pohybu, aby som niečo ukázal a dokázal. Nakoniec si to odniesli moje kríže... V podstate mám takmer neustále bolesti. Mne joga strašne pomohla dať sa zdravotne do poriadku- je to pre mňa takmer nevyhnutnosť. Jej zdravotný aspekt je úžasný, nadovšetko. Víťazstvo je potom, že sa cítiš zdravý po tom, čo ti bolo predtým stále mizerne. A okrem toho mi veľa dali veci týkajúce sa energií.. Cítim sa silno a zdravo.

Otázka: Máš nejakú obľúbenú jogovú techniku, ktorá ti šla vždy ľahšie? Prípadne je tu niečo , čo si musel povedzme postupne objaviť a nájsť si k tomu cestu?

Všetko som musel objavovať, a prakticky sám, nemal som učiteľa pri sebe. Keď niečo hľadáš, otvorí sa ti strašne veľa možností… Z každej strany sa na teba valí nejaký iný prístup - je dôležité si nájsť svoju vlastnú cestu a vedieť vyselektovať medzi rôznymi informáciami. Nebyť prelietavý a nechcieť všetko vyskúšať a nič nerobiť poriadne… Keď si dnes vezmeš rôzne ezoterické knihy, je v nich strašne veľa informácií. Takéto návody na život sú síce pekné, ale tí autori pomaly nežijú tým, čo píšu. Iba jedna kvalitná kniha o joge môže byť materiál na pol života. Aj ty máš toľko múdrosti v sebe, že by si vedela napísať dobrú knihu (pozn. ďakujem Fredy za inšpiráciu J). Moja cesta jogy je cesta k Bohu, a využívam k tomu všetky prostriedky jogy.

Otázka: Máš nejakého učiteľa?

Mám inšpiráciu, jedného nesmierne múdreho človeka, ktorý už nie je medzi nami – Srila Prabhupada (pozn. Swami Prabhupada bol v Indii žijúci významný učiteľ a zakladateľ hnutia Hare Krišna). Mám ďalšie vzory – učiteľov z Indie i niektorých lektorov z USA, ale osobného učiteľa nemám. Cítim k tomu strašnú zodpovednosť, veľký záväzok... Bol som v Indii niekoľkokrát a mám z Rishikesha jedného guru, ktorého si veľmi vážim a obdivujem ho, ale zatiaľ som sa nedal zasvätiť. Ale Srila Prabhupada je moj dlhodobý zdroj inšpirácie.

Otázka: Existuje pre teba nejaká inšpirujúca myšlienka, ktorá ti rezonuje v hlave a sprevádza ťa životom?

Je, aj keď pre bežného človeka to môže znieť deprimujúco (smiech). Všetko je dočasné. Všetko je mája (pozn. zo sanskritu = prelud), akési neustále divadlo, ktoré nás obklopuje. A pravda je tam, kde zavrieme oči a dostaneme sa kdesi hlboko – to čo sa nám teraz zdá nereálne. Všetko, čo zažívame skrz nejaké snaženie sa – sláva, radosť, vzrušenie, emócie, pre ktoré sa človek snažil dosiahnuť – všetko to je nestále. Nepamätáš sa, pre čo si sa snažil pred rokom alebo dvoma, dnes to už nemá absolútne žiadny význam. Tvoj skutočný život je to, čo si vnútorne vytvoríš – to ostatné treba “pretrpieť” (smiech).

A čo by som ľuďom poradil? Aby pravidelne cvičili, aby boli zdraví a nachádzali okolo seba a vo svojom živote šťastie…

Namaste. :-)

 * * *

Tip na  dobré DVD:

Fredy Ayisi: Yoga s prírodou 

   Fredy Ayisi: Yoga s prírodou (2012)

* * *

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

návrat hore