Vasant Lad: Ajurvéda a joga sú dve strany jednej mince

 

Vasant Lad je jedným z najuznávanejších expertov na ajurvédu. Ajurvéda – vedu o dlhovekosti a zdravom živote vznikla pred tisícmi roVasant Ladkov v Indii. Ajurvéda sa zaoberá posilnením fyzického a psychického zdravia pomocou harmonizácie tzv. troch dóš – kaphy, váty a pitty. Pritom základnou premisou ajurvédy je, že každý človek je kombináciou aspoň dvoch dóš s prevahou jednej z nich.

Vasant Lad vlastní bakalársky titul z ajurvédskej medicíny a chirurgie (B.A.M.S.), a titul „Magister ajurvédy“ (M.A.Sc.). Jeho akademická i praktická skúsenosť zahŕňa štúdium alopatickej (západnej) medicíny. Žije v USA v meste Albuquerque v Novom Mexiku, kde má sídlo Ajurvédsky Inštitút, ktorý založil v roku 1984. Je autorom mnohých kníh, ktoré sú celosvetovo uznávaným zdrojom literatúry a vedomostí o ajurvéde.


Otázka: Ako ste sa dostali k ajurvéde a čo vás primälo k jej štúdiu?

VL: Keď som bol  v 50. rokoch minulého storočia ešte dieťa, moja babička veľmi ochorela. Boli sme si veľmi blízki, a bolo mi smutno vidieť ju veľmi chorú. Trpela nefrotickým syndrómom v kombinácii s vysokým tlakom a opuchom. Lekár v miestnej nemocnici jej nebol ani schopný nahmatať pulz kvôli opuchom. Vtedy neexistovali silné antibiotiká alebo diuretiká a nám bolo povedané, že neexistuje spôsob, ako jej pomôcť. Môj otec vtedy zavolal ajurvédskeho lekára, pretože to nechcel vzdať. Ten namiešal špeciálny prípravok a dal nám presné pokyny, ktoré sme museli dodržať pri príprave dennej ajurvédskej dávky pre babičku. Bolo tam 7 špecifických bylín, ktoré sme museli presne odmerať a povariť.

Stal sa zázrak - o tri týždne opuch začal ustupovať a krvný tlak sa vrátil do normálu. Činnosť obličiek sa tiež normalizovala. Moja babička žila šťastne do 95 rokov a ajurvédsky lekár, ktorý nám vedy pomohol, povedal môjmu otcovi, aby ma poslal do ajurvédskej školy medicíny. A tak som sa stal ajurvédskym lekárom.

Otázka: Musí byť človek chorý, aby začlenil princípy ajurvédy do svojho života?

Určite nie. Ajurvéda je užitočná pre všetkých, pretože jej hlavným cieľom je uchovanie zdravia. Tí, ktorí sú zdraví sa stanú silnejšími a budú mať ešte viac energie. A tí, ktorí sú chorí a oslabení, budú schopní vrátiť stav svojho zdravia do normálu.

Otázka: Podľa ajurvédy slabé trávenie je hlavnou príčinou mnohých ochorení, no moderná medicína málokedy dáva do súvisu diagnózu s trávením alebo stravou. Prečo je trávenie v ajurvéde tak dôležité?

Ajurvéda veľa rieši tzv AGNI – je to ”tráviaci oheň”, enzýmy, samotný metabolizmus. Silné a zdravé agni je veľmi dôležité pre udržanie správneho trávenia. Ak je agni slabé, jedlo sa poriadne nestrávi a začne v črevách tvoriť toxíny ako výsledok nedostatočného metabolizmu. Tieto nestrávené toxické zvyšky potravy potom vytvárajú tzv. AMA – ajurvédske slovo pre toxíny.

Práve Ama je príčinou takmer všetkých ochorení. Ama je lepkavá a upcháva vnútorné kanály v tele. Toxíny sa v tele začnú zhromažďovať, začnú oslabovať imunitný systém a my sa staneme zraniteľní a náchylní na infekcie. Tie spätne a ďalej oslabujú trávenie, a môžu vyústiť aj v neurologické ochorenia. Ako vidíte, slabé trávenie (teda agni) a vysoký podiel toxínov v tele sú hlavnou príčinou toho, že telo nejakým spôsobom podľahne ochoreniu.

Otázka: Niektorí tvrdia, že naše telo si samo vypýta, čo je preňho dôležité. Čo ak mám neustále chuť na čokoládu?

Aby sme pochopili, či veľká chuť na nejaké jedlo je alebo nie je zdravá musíme rozumieť psycho-fyzikálnemu vzťahu PRAKRITI – VIKRUTI. Podľa ajurvédy má každý človek špecifickú konštitúciu nazývanú PRAKRITI– váta, pitta alebo kapha. Prakriti je podobná genetickému kódu – narodíte sa s ním. Avšak počas života má prakriti tendenciu sa meniť, v závislosti od stravy, veku, životného štýlu, práce, prostredia a ročných období.

Vonkajšie i vnútorné vplyvy spôsobia zmenu stavu konštitúcie, ktorá sa nazýva VIKRUTI, a tá vytvára nerovnováhu a vedie k ochoreniam. Preto sa ajurvéda snaží viesť človeka k tomu, aby sa vrátil k svojej pôvodnej konštitúcii a udržoval ju v rovnováhe. Predpokladajme, že moja váta je v nerovnováhe – potom budem mať chuť na slané a mastné jedlá. Toto je “zdravá chuť”, lebo telo sa snaží vytvoriť prirodzenú rovnováhu pre suchú a studenú vátu. Ak je príliš mnoho pitty, potom bude mať človek chuť na sladké a trpké – to mu pomáha ochladiť horúcu pittu. A ak je v nerovnováhe kapha, bude dominovať chuť na pikantné.Ajurvédske bylinky

Ak je však prítomná VIKRUTI, človek bude mať chuť na niečo ozaj nezdravé. Napríklad ak má niekto prebytok kaphy a v tele sa mu nazbierali toxíny. Postupne začne množstvo kaphy vplývať na jeho nervový systém i schopnosť robiť rozhodnutia. Človek začne priberať na váhe, začne byť častejšie chorý, trpieť zápchami, bude mať chuť na zmrzlinu, syry alebo jogurty. Tieto chute sú preňho nezdravé a nerovnováhu iba prehlbujú.

Poznať našu vrodenú konštitúciu (prakriti) a rozumieť nášmu súčasnému stavu (vikruti) nám pomôže rozpoznať zdravé a nezdravé “ chúťky”. Áno, naše telo vie, čo potrebuje na udržanie rovnováhy, ale i my musíme byť schopní rozumieť nášmu telu.

Otázka: Tvrdíte, že dobrý ajurvédsky lekár by mal rozumieť joge a jogín by zas mal rozumieť ajurvéde. Prečo?

Ajurvéda aj joga sú staroveké systémy holistického prístupu k človeku – obe vznikli v Indii, obe majú korene vo védskej filozofii a pomáhajú dosiahnuť plnohodnotný a šťastný život. Joga je spojenie nižšieho JA s vyšším JA a jej ciele sú totožné s ajurvédou: dharma, hatha, karma and mókša. Dharma znamená čestnú službu, hatha znamená materiálny úspech, karma je vyplnenie pozitívnych cieľov a mókša znamená sebarealizáciu, osvietenie…

Aby sme mohli dosiahnuť všetky štyri ciele, musíme mať zdravé telo, myseľ, energiu i vedomie. To sa veľmi realisticky dá dosiahnuť kombináciou ajurvédy a jogy. Joga “lieči” skrz cvičenie ásan, dychové cvičenia, meditáciu. Ajurvéda lieči skrz detoxikáciu - pančakarmu, zotavenie, bylinky, stravovanie a spôsob života. Preto jogín, ktorý nepozná ajurvédu je polovičný jogín a ajurvédsky lekár, ktorý nepozná jogu je polovičný lekár. Ajurvéda a joga idú ruka v ruke. Sú ako dve strany jednej mince.

Otázka: Niektorí odborníci na stravu radia jesť malé porcie každé 2-3 hodiny na udržanie hladiny metabolizmu i krvného cukru. Ajurvéda však vraví, že zahryzávanie medzi jedlami je nezdravé a radí radšej jesť 3 veľké jedlá denne. Prečo?

Dôvod je jednoduchý. Ak by ste varili kičerí (basmati ryžu s šošovicou), pridali by ste vodu a varili by ste ju. Potom by ste za krátku chvíľu opäť pridali trochu ryže, šošovice a vody a ďalej varili. Akonáhle by voda zovrela, opäť by ste zo všetkého trochu pridali. Ak by ste to neustále opakovali, jedlo by sa vám nikdy nedovarilo. Podobne to je s trávením – je to naše vnútorné varenie. Agni (gastrický oheň) musí byť silné, aby vedelo poriadne jedlo pretráviť. A to dosiahneme troma jedlami cez deň: ľahkými raňajkami, obedom ako hlavným jedlom a ľahkou večerou. Neustále uhryzovanie z niečoho oslabuje agni, čo vyústi v nedostatočné trávenie.

Ľudia, ktorí majú preťažené trávenie, majú často biely povlak na jazyku. Je to znak premnožených toxínov v tele. Ďalším znakom je nejasná, zastretá myseľ a zlý dych. Neustále chrúmanie niečoho vedie k zvýšeniu hladiny toxínov (AMA). Jedenie pred hlavným jedlom oslabuje Agni, sťažuje metabolizmus a vedie k nadváhe. Preto ajurvéda tvrdí, že tri jedlá denne je ideálna hranica pre zdravé trávenie. Toto všeobecné a základné ajurvédske pravidlo môže vytvoriť zásadné zmeny v našom tele, mysli I vedomí.

Otázka: Vyzeráte veľmi vitálne a plní energie. Aké je vaše tajomstvo dlhovekosti a mladosti?

Som veľmi svedomitým študentom ajurvédy a jogy. Iba robím to, čo učí ajurvéda. Pravidelne cvičím jogu, meditáciu pranajámu, a jem iba dve jedlá denne. Nejem raňajky, iba obed a večeru a medzitým nič. Večer si dám trochu kičerí alebo vegetariánske kari. Ráno si dám iba čaj. Nie je dôležite raňajkovať – iba keď cítite ráno hlad. Ak však nie ste hladní, môžete raňajky vynechať. Inak pranajáma, meditácia a joga sú veľmi dôležité pre uchovávanie energie vo vysokom veku.Pozdrav Slnku

Otázka: Vravíte, že pravidelne cvičíte jogu. Ktorých päť najdôležitejších ásan by sme mali cvičiť, aby sme ostali zdraví?

Ajurvéda často spomína hathajogu a odporúča rôzne ásany podľa osobnej konštitúcie (teda vzťahu Prakriti-Vikruti). Váta typy by mali cvičiť ťavu, kobru a polohu kravieho jazyka. Loďka, luk, mostík a ryba sú dobré pre pittu. Lotos, kobylka a lev sú zas vhodné pre kaphu. Pozdrav Slnku je tridóšický, teda vhodný pre každého. Môžete cvičiť 25-krát pozdrav Slnku a potom niekoľko polôh, ktoré sú vhodné pre vašu konštitúciu. Ľudia s pittou môžu cvičiť pozdrav mesiacu, lebo harmonizuje a vyrovnáva pittu. Kapha typy by mali cvičiť rýchle zostavy, pozdrav Slnku skokmi.

Takto cvičená joga nie je obyčajným telocvikom, ale terapeutickou jogou – dajú sa pomocou nej harmonizovať dóše. Joga pomáha udržovať rovnováhu medzi telom, mysľou a vedomím. Vtedy človek môže pocítiť šťastie zo života.

Otázka: Čo je podľa vás ozajstné šťastie a ako je možné ho dosiahnuť?

Ozajstné šťastie ste vy, vaša existencia, váš život. Aby ste boli vnútorne šťastní, nepotrebujete nič. Ak vaše šťastie závisí na nejakej veci, nie je to ozajstné šťastie. Ak sa pozeráte na nádherný západ slnka, na kvet tancujúci vo vetre, lúč svetla na vode, krásneho vtáka na oblohe, nádhernú tvár nejakej ženy alebo dieťaťa – v týchto momentoch krásy ste schopní sa nechať pohltiť a spojiť s okolitým svetom. To je moment, keď sa vám ozajstné šťastie rozplynie v srdci. Tým šťastím je krása. Láska. Uvedomenie si toho momentu. Ozajstné šťastie nezávisí na veciach alebo peniazoch. Ak cítite jas, súcit a rešpekt vo vašom vzťahu – to je šťastie.

Pôvodný a úplný rozhovor s Vasantom Ladom si môžete v anglickom jazyku prečítať tu: http://www.mindbodygreen.com/0-2784/Q-A-with-Ayurveda-Expert-Dr-Vasant-Lad.html

* * *

Chcete sa dozvedieť o ajurvéde viac? Inšpiráciu nájdete v týchto zaujímavých knižkách:

               Vasant Lad: Ayurvedic Home Remedies                             Vasant Lad: Ayurvedic Coooking for Self-healing                D. Frej: Ájurvéda - Medicína a zdraví v praxi českého lékaře                           David Frej: Ajurvédske recepty pro zdraví

             Ayurvedic Home Remedies     Ayurvedic Cooking for Self-healing          Ájurvéda            Ajurvédske recepty pro zdraví

  * * *

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

návrat hore