Šankprakšalána – črevná sprcha i osvieženie tráviaceho traktu

 

Dôkladná jogínska očista neexistuje bez techniky zvanej šankprakšalána – očista čriev i celého tráviaceho systému. Je to akási črevná sprcha v domácich podmienkach s kompletným premytím orgánov podieľajúcich sa na trávení - cez celý trakt sa  totiž pomocou štyroch jednoduchých cvikov preženie slaná voda. Tá sa vďaka obsahu soli osmoticky nevstrebe do tela, ale jednoducho prejde cez celý zažívcí systém, berúc sebou všetky vedľajšie látky metabolizmu usadené na stenách tráviacich orgánov i čriev. Jednoduché, účinné, a overené.

V posledných rokoch vzrastá záujem o túto formu detoxikácie organizmu. Široká verejnosť prichádza na to, že črevná očista má svoj zmysel, a nie je potreba zaujímať k nej negatívne stanovisko. Presa keď máme špinavé ruky, ideme si ich umyť. Ak sme zjedli toxické jedlo, žalúdok sa sám prihlási nevoľnosťou a ideme ho vyprázdniť. Nasleduje za tým pôst a diéta, čím sa funkcia žalúdka obnoví. Ako sa však prejavuje nedostatočná funkcia hrubého čreva? Okrem známeho pocitu, že musíme byť blízko toalety, inak máme problém, to môžu byť aj jemnejšie varovné prejavy, ktoré si nemusíme hneď s problémom čriev spojiť - a teda ich neriešime.

Znečistené črevá znamenajú starnutie

Jedným z najčastejších príčin predčasného starnutia organizmu je telo zanesené odpadnými látkami. Aj keď náš organizmus sa intoxikuje pravidelne a celý žtráviaca sústavaivot už prakticky od mladého veku, očistná schopnosť tela nie je dokonalá. Navyše s pribúdajúcimi rokmi prestávajú mechanizmy v tele pracovať tak, ako kedysi. Chronické poruchy trávenia, chyby v stravovaní, nekvalitné potraviny – to sú sprievodné známky doby, v ktorej žijeme.

V dôsledku toho sa v nejakom momente „pohár naplní“ a hrubé črevo prestane pracovať tak, ako má - zlenivie vo svojej práci, spomalí sa trávenie a odpadné látky metabolizmu sa buď nedostanú v dostatočnom množstve z tela von, alebo ostávajú dlhšie v tráviacom trakte. Tým sa spätne vstrebávajú skrz steny hrubého čreva a ďalej intoxikujú telo.

Prvotným a jasne zbadateľným prejavom tohto javu je pocit nadúvania a plného brucha, nepravidelná stolica nevhodnej konzistencie, zápcha a podobne. Iné prejavy, ktoré si nemusíme hneď so znečistením čreva spojiť je pocit únavy, znížená imunita, alergie, znečistenie pleti... V neposlednom rade sú to neviditeľné biologické činitele, ako napríklad hromadiace sa odpadné i karcingénne látky, ktoré vo finálne spôsobia zápaly, polypy a črevné ochorenia – vrátane rakoviny hrubého čreva.

Očista čriev sa v tomto ohľade prirovnáva k omladzovacím kúram, pretože účinne čistí zanesené črevá od odpadných látok, a následne ich podporuje v detoxikačnej činnosti. 

"Moji spolupracovníci a ja sme si na základe skúseností overili, že je veľa pravdy na indickom porekadle: Si tým, čo ješ." Gándhí

 

Vedeli ste, že smutné prvenstvo v počte ochorení tráviaceho traktu (konkrétne rakoviny hrubého čreva a konečníka) NA SVETE držia naši západní susedia Češi? Slováci sú však tesne za nimi. Faktom je, že české národné jedlá, aj keď bohaté na suroviny sú obecne náročné na trávenie (známa trojica sviečková, knedlo-vepřo-zelo a pečená kačica  svedčia o tom, čomu ako národ dávajú prednosť). Jasná prevaha mäsa v jedálničku (nedostatočne vyvážená obilovinami a zeleninou) majú za následok vyššie uvedené javy. Navyše, dnes je mnoho odborníkov na výživu presvedčených, že dnešní ľudia nie sú mäsožravci, a teda by sme nemali jesť mäso vôbec. Ak sa však mäsa nedokážete úplne vzdať, zvážte obmedzenie jeho konzumácie na rozumnú hranicu (udáva sa maximálne 2-3krát za týždeň).

 

Riešenie problému – črevná sprcha?

Ak by sme sa na riešenie tohto problému pozreli holisticky, teda celistvo, tak by sme si museli priznať, že najúčinnejším riešením je zmena stravovacích návykov a spôsobu života (klasická kombinácia rád typu zdravšia strava, viac pohybu, menej zlozvykov). Účinnejšia cesta proste neexistuje.

Ak sa uspokojíte s polovičným riešením, črevná sprcha spojená s jednodenným pôstom by mohla byť vaša prvá voľba. I tu však existuje viac možností – buď realizovať očistu čriev v domácich podmienkach, alebo využitím služieb špecializovaných zariadení.

Očista čriev doma alebo v zariadení?

V domácich podmienkach máte opäť niekoľko možností. Najjednoduchšou a najdostupnejšou metódou je spomínaná šankprakšalána. Pri nej sa vypije väčšie množstvo jemne osolenej vody (orientačne 1,5 až 2 litre). Voda sa nepije naraz, ale po pohároch – po každom pohári sa zacvičí séria štyroch cvikov, ktoré majú za úlohu posúvať vodu v tráviacom systéme miesto vstrebania sa. Voda vychádza von ako pri klasickej stolici – až kým nie je vizuálne číra. Jogová črevná sprcha - šankprakšalána

Každý zo štyroch cvikov má svoj účel: prvý cvik - tadásana s úklonom - otvára zvierač pažeráka, a tým umožní vode posunúť sa ďalej až do žalúdka. Druhý cvik - kati čakrásana s torziou - otvára zvierač dvanástnika. Ďalší cvik - tirjak bhudžangásana - umožní vode posúvať sa do tenkého čreva. Nakoniec štvrtý cvik pripomínajúci vraniu chôdzu pomáha pohybu vody v hrubých črevách, z ktorých sa dostáva von z tela konečníkom.

Ďalším spôsobom je použitie domáceho klystíru. K tomu už treba trochu zručnosti, a navyše sa udáva, že domáci klystír nie je tak účinný ako profesionálne urobený vyškoleným pracovníkom.

Alternatívou k domácim procedúram je črevná sprcha absolvovaná v špecializovanom zariadení (tzv. colon hydroterapia). Pri nej sa očista čriev robí roztokom, ktorý sa do tela dostáva cez trubicu v konečníku (zavádzanie trubice je najmenej príjemná časť, inak je celá procedúra bezbolestná). Po chvíli sa voda rovnakým spôsobom vypustí von, berúc so sebou hrubé nečistoty. Jedná sa o procedúru čistú, kultúrnu, každým rokom viac a viac vyhľadávanú.

Tradícia jogy alebo moderný prístup?

Tradičná jogová očista hrubého čreva je pomerne nenáročná a zvládnuteľná bežne doma – a navyše úplne zdarma. Jediné, čo potrebujete zvládnuť je nájsť si deň voľna, mentálne sa na procedúru naladiť, piť vodu a cvičiť dovtedy, kým nedosiahnete potrebnú čistotu. Šankprakšalána síce trvá dlhšie ako moderná črevná sprcha a vyžaduje istú telesnú zdatnosť, na druhej strane je dôkladnejšia, a máte ju k dispozícii prakticky kedykoľvek. Za črevnú sprchu v špecializovanom zariadení, ktorá je aj fyzicky menej náročná, zaplatíte spravidla od EUR 30.00.

Šankprakšalána - Ako na to

Ideálne by sa jogová črevná očista mala učiť u skúseného učiteľa na špecializovaných kurzoch. Ak nemáte prístup k takýmto informáciám z prvej ruky, tu je kompletný postup črevnej očisty podľa jogovej tradície:

  1. Pripravte si deň vopred malý hrniec varenej bielej ryže (môže byť i trochu rozvarená). Dajte si ľahšiu bezmäsitú večeru.
  2. Ráno ihneď po zobudení začnite so šankprakšalánou. Pripravte si cca 2 litre jemne osolenej vlažnej vody (na toto množstvo stačí 1 zarovnaná  polievková lyžica soli, ale riaďte sa svojou chuťou). Slaná chuť vody by mala pripomínať polievku a nemala by vás dráždiť – ak vám príliš vadí, rozrieďte koncentráciu pridaním vody.
  3. Vypite prvý pohár vody a začnite so sériou štyroch cvikov (na obrázku). Každý cvik zacvičte v svižnejšom tempe 4 až 6-krát na obe strany.
  4. Po docvičení vypite ďalší pohár a opäť si zacvičte sériu štyroch cvikov. Po docvičení vypite tretí pohár a za tým opäť cviky atď. Ostaňte v blízkosti WC. Takto pokračujte striedavo pitie – cviky - záchod.
  5. Prvý pocit na stolicu príde niekde od 6. pohára a viac – v závislosti od stupňa znečistenia. Ak by nedošlo k pocitu na vyprázdnenie ani po 10. pohári, prestaňte na chvíľu piť vodu, a iba cvičte. Môžete skúsiť zaujať na chvíľu polohu sviečky (sarvangásana), alebo si skúsiť krúživými pohybmi premasírovať nakrémovaným prstom konečník (uvoľnia sa tak zvierače a proces by sa mal spustiť). Počas celej šankprakšalány by ste mali vypiť okolo 10 až 15 pohárov vody.
  6. Ideálne je miesto toaletného papiera použiť na utretie vodu - ak máte bidet alebo sprchu v záchode - zamedzí sa tým podráždeniu konečníka slanou vodou. Ak túto možnosť nemáte, môžete použiť aj vlhčené hygienické obrúsky.
  7. Prvá stolica sa nebude líšiť od bežnej – odstránite „zátku“ z čriev. Ďalšie už by mali mať prevažne vodnatú konzistenciu, a postupne sa stolica zmení na vodu. Vypite vodu a cvičte ďalej cviky, kým z vás nevychádza vizuálne číra voda - vtedy ste dosiahli úplné vyčistenie tráviaceho traktu a čriev a môžete s cvičením prestať. Tradiční jogíni robia po šankprakšaláne ešte vamana dhautí – t.j. vyčistia obsah žalúdka pomocou troch pohárov čistej vody, ktorú následne vydávia. Tým prerušia cirkuláciu vody v črevách.
  8. Bezprostredne po docvičení si na pol hodinu oddýchnite - budete z cvičenia pravdepodobne trochu unavení. Počas tejto doby nepite - ani čistú vodu, aj keby ste cítili smäd (prietok by sa obnovil).
  9. Po pol hodinovom odpočinku si dajte raňajky – misku ryže s trochou masla (tuk vytvorí na slizniciach ochrannú vrstvu). Skúste dodržať tento harmonogram, pretože je vyslovene nevhodné nechávať žalúdok prázdny dlhšie ako hodinu. Druhým jedlom môže byť opäť varená ryža alebo ryžová kaša so zeleninou, červenou šošovicou a trochou masla alebo oleja. Olovrant môže byť musli alebo ovsené vločky. Večera môže byť už klasické varené jedlo, ale netučné a bezmäsité (ideálne šošovica, zemiaky, alebo cestoviny s tvrdým syrom). S kávou, alkoholom, kyslými mliečnymi výrobkami, čerstvou zeleninou a mäsom počkajte aspoň 24 hodín.

Črevná sprcha má okrem prečisťovacieho účinku  a odstránenia parazitov ešte jeden vedľajší efekt – jemné narušenie črevnej flóry, ktorú ste mali vybudovanú. Aj keď obnova črevnej flóry je v zdravom čreve po takejto procedúre rýchla, urýchlite ju prísunom probiotík pár dní po očiste.

Ako si uľahčiť očistu čriev

  • Šankprakšalánu si naplánujte na víkend (ideálna je sobota), alebo si zoberte deň voľna.
  • Počas cvičenia ostaňte uvoľnení a pokojní – zbytočné obavy, napätie alebo mentálny blok sa prenesie do oblasti brušnej dutiny – to môže spôsobiť, že sa vám prúdenie vody v črevách naštartuje neskôr, alebo vôbec. Cvičte teda uvoľnene – počas cvikov si môžete vizualizovať, ako vám každý cvik otvára príslušné „brány“ , uľahčuje pohyb vody v útrobách, a dostáva vás bližšie k pocitu čistoty.
  • Ideálne je očistu čriev zladiť s biorytmami prírody – najmä ak s podobnými procedúrami nemáte skúsenosti. Vhodnou dobou je spln a nov, alebo fáza ubúdajúceho Mesiaca – ľahšie sa tak zbavíme odpadných látok.
  • Ešte ľahšie vám pôjde črevná sprcha po dni pôstu – ak 24 hodín pred šankprakšalánou nebudete nič jesť (prípadne vynecháte tuhú stravu), značte si uľahčíte i urýchlite túto procedúru.
  • Buďte pripravení, že celá šankrpakšalána trvá približne 1 až 2 hodiny (iba v extrémnych prípadoch 3-4 hodiny) v závislosti od stupňa znečistenia, i času, keď sa naštartuje prúdenie vody v tráviacom systéme.
  • Po zvyšok dňa neplánujte žiadne náročné aktivity – ideálne je zostať doma a robiť nejakú pokojnú činnosť. Môžete zvážiť aj krátku prechádzku.

Čo sa môže pokaziť sarvangásana - sviečka

  • Voda nepostupuje do čriev a konečníka – toto môže mať príčinu v mnohých veciach – od fyzického bloku (zápcha, nadmerná plynatosť v črevách) až po psychický. Riešením je spomínaná sviečka, uvoľnenie napätia v brušnej dutine (najmä počas cvičenia) a celkové psychické uvoľnenie. Skúsiť môžete aj masáž brucha v smere hodinových ručičiek a posunúť tak obsah čriev smerom von. Najhoršie, čo sa vám môže stať je, že vypijete veľké množstvo vody a tá sa vám z väčšej časti vstrebe do tela miesto toho, aby sa posunula do čriev. Je to podobné, ako by ste vypili množstvo polievky (tá je častokrát i slanšia ako voda na šankprakšalánu). S tým by ste asi problém nemali však?
  • Ak by ste sa predsalen obávali toľkého množstva vypitej slanej vody, vyvolajte zvracanie podráždením koreňa jazyka a vodu dostanete von z tela.
  • Nedokážete vypiť dostatočné množstvo vody kvôli chuti. Ak máte problém so slanou chuťou vody, ešte si ju zrieďte, ale v šankprakšaláne neprestávajte. Skúsení jogíni soľ častokrát neriešia vôbec.
  • Pocit nadutosti až nevoľnosti – znamená to, že zvierač dvanástnika sa neotvára tak, ako by mal a voda nepostupuje do čriev. Vtedy zacvičte prvý a druhý cvik uvoľnene ale dôkladne niekoľkokrát. Pomôcť môže aj na chvíľu si čupnúť (akoby ste si uľavovali v prírode...).
  • Po šankprakšaláne sa môže objaviť negatívne sprievodné známky detoxikácie: bolesti hlavy, potreba zvracať... Intenzívnejšie môžu byť najmä po prvom zážitku, prípadne pri veľkom zanesení organizmu. Čím dlhšie a pravidelnejšie budete očistu čriev absolvovať, tým menšiu intenzitu budú mať, prípadne sa neobjavia vôbec.

Pár faktov na záver

Očista hrubého čreva, resp. šankprakšalána by sa ideálne mala robiť pri zmene ročných období , teda 4x za rok (nekladú sa však obmedzenia, pokiaľ by ste ju chceli cvičiť častejšie, napríklad 1x za mesiac). Minimum predstavuje aspoň na dvakrát ročne – na jar a na jeseň v rámci celkovej detoxikácie tela. Existuje aj odľahčená varianta - laghú šankprakšalána - vtedy sa vypije iba 6 pohárov vody. Vhodná je pre tých, ktorí nemôžu robiť úplnú očistu čriev. Odľahčenú variantu je možné robiť aj častejšie - napríklad 1x za mesiac, alebo i 1x za týždeň v rámci alternatívnej liečby chronickej zápchy alebo cukrovky.

Pre koho je šankprakšalána nevhodná? Ak máte problémy so žalúdočnými vredmi alebo ochoreniami tráviaceho traktu, fyzicky sa cítite oslabení, alebo trpíte hypertenziou resp. ochoreniami srdca, pečene alebo obličiek, črevá sprcha takého typu nebude pre vás pravdepodobne vhodná. Poraďte sa o jej vhodnosti s vašim lekárom.

 

Účelom črevnej očisty nie je priniesť zázraky na počkanie – pokiaľ znečistenie nebolo príliš veľké, alebo ju nerobíte s cieľom schudnúť pár kíl, jej blahodárne účinky nepocítite okamžite. Postupne sa však objavia sprievodné javy ako pravidelný metabolizmus i vylučovanie, stolica bez zápachu, odstránenie únavy i podráždenosti, zlepšenie spánku, telesného zápachu i stavu pleti (ak príčina jej stavu nie je niekde inde). To sú iba účinky, ktoré môžeme na sebe bezprostredne vnímať – na mikrobiologickej úrovni je toho omnoho viac (regulácia činnosti žliaz v tráviacom trakte, zlepšenie látkovej výmeny ai.).

Črevná sprcha je spoločne s pôstompreplachom nosa jednou z najdôležitejších a najužitočnejších spôsobov vnútornej očisty nášho tela. Je dostupná, pre priemerne zdatného človeka ľahko zvládnuteľná a bez problémov si ju osvoja aj začiatočníci. Vďaka nej prispejete k spomaleniu celkového starnutia organizmu, čo sa prejaví na zmenách nielen vo vašom fyzickom tele, ale aj vo vašej duši. J

 * * *

Zaujala vás očista čriev? Podrobne o očistných technikách jogy nájdete tu:

Šatkarmy - Očistné jogínské techniky                    Timčák a kol. - Šatkarmy Ščadilov - Očista tlustého střeva

Očistné jogínské techniky               Šatkarmy                      Očista tlustého střeva

* * *

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

návrat hore