Relaxácia

Relaxácia patrí medzi základné techniky jogy - je to bezpečná a pritom účinná forma odstránenia napätia z tela i mysle. Dnes je súčasťou mnohých iných typoch cvičení, ktoré končia hodinu uvoľňovaním častí tela. Relaxácia má pritom jeden veľmi dôležitý význam – pôsobí ako protiváha činností, ktoré nám do tela vnášajú napätie.

Nevyhnutným predpokladom toho, aby sme mohli vo svete normálne fungovať je pravidelne striedať záťaž s oddychom. Problém je, že tempo dnešného života sa stále pozvoľna zrýchľuje, ale na oddych sa akosi zabúda. Každý z nás pritom vieme, aká je relaxácia príjemná, a ako výborne a oddýchnuto sa po nej cítime, len si akosi nedokážeme na ňu v živote nájsť čas. Rovnováha sa naruší a v našom organizme sa spustia negatívne procesy.

Dlhodobá záťaž bez vyváženia v relaxácii spôsobí, že sa začneme cítiť unavene, čo časom môže prerásť v chronický problém. Nasleduje strata radosti zo života a z práce, neschopnosť efektívne spracovať ďalšiu záťaž a stres, až pocit vyhorenia. Keď sa dostaneme do tejto fáze, je už častokrát neskoro. Následky sa odstraňujú oveľa ťažšie a dlhšie, pretože neraz pribudnú k tomu aj zdravotné problémy. Návšteva u terapeuta, masáž alebo počúvanie relaxačnej nahrávky už nepomáha. Pritom by stačilo, ak by sme si našli pravidelne (ideálne denne alebo aspoň pár krát do týždňa) čas na to, aby sme spomalili, uvoľnili napätie z tela i mysle a oddali sa pocitu pokoja a stresu zbaveného organizmu.

Na tomto mieste nájdete informácie o relaxácii i relaxačné techniky, ktoré má joga k dispozícii. Schopnosť uvoľniť sa z napätia je jednak predpoklad postupu k vyšším technikám jogy ako meditácia, a jednak spôsob, ako podporiť pocit sebauvedomenia, sebaovládania i kreativity. A to sú kvality, ktoré sa zídu každému z nás.

* * *

Schultzov autogénny tréning


schultzov autogénny tréningExistuje veľa možností, ktoré vedú k zmierneniu, či odstráneniu psychického napätia a k preladeniu do životnej pohody. Jedným z overených spôsobov, ktorým možno takýto stav dosiahnuť je Schultzov autogénny tréning.

61-bodová relaxácia

61-bodová relaxácia61-bodová relaxácia nie je obyčajná relaxácia. Je to vnútorné cestovanie telom a spoznanie jeho slabých miest, ktoré môžeme následne  koncentráciou pozornosti posilniť.

Jacobsonova progresívna relaxácia

Jacobsonova progresívna relaxáciaJacobsonova progresívna relaxácia je technika, ktorú si joga „vypožičala“ z psychológie. Pomocou nej kontrolujeme napätie v svaloch striedavým napínaním a uvoľňovaním rôznych častí tela, čím sa púta aj myseľ...

 

 

Príklady jednoduchých relaxačných cvičení

príklady relaxačných cvičení

Naučte sa relaxovať v domácom prostredí s pomocou týchto jednoduchých relaxačných cvičení. Pravidelnou praxou týchto techník sa naučíte regulovať v sebe i stres... 

 

Ako relaxovať v pohodlí svojho domova


ako relaxovaťJednoduchá niekoľko-minútová relaxácia uvoľní napätie z celého vášho tela i mysle, a pomôže vám lepšie sa skoncentrovať na ďalšiu aktivitu dňa. Tu je pár užitočných zásad, ako relaxovať...

Relaxačné cvičenia v joge


relaxačné cvičenia v jogeTradičná joga považovala relaxáciu za spôsob, ako pripraviť telo i myseľ na vyššie techniky jogy. Šlo najmä na uvoľnenie obsahov mysle, čo následne pomáhalo navodiť aj relaxáciu svalstva.

Relaxácia – podmienka životnej rovnováhy

relaxaciaRelaxácia tvorí protipól bežných činností dňa, ktoré v nás vytvárajú napätie. Ak dôjde z nejakého dôvodu k narušeniu tejto rovnováhy, v tele sa spustí sled procesov, ktorých dôsledky zaživame na vlastnej koži. 

Prihláste sa k odberu tohto RSS kanála