O autorke

Napísal: Denisa Veselská.

Zdravím vás! Volám sa Denisa a som dlhoročným študentom, cvičencom a propagátorom jogy, ako aj certifikovaným učiteľom jogy 2. stupňa v Českej republike a na Slovensku.

Budujem túto stránku, aby som sa kreatívnou formou podelila o svoje znalosti a moje najväčie hobby - jogu. Zakaždým, keď zdieľate nejaký článok, alebo si kúpite krásnu vec z Joga obchodu na mojich stránkach, podporujete tým ich životaschopnosť, a v mnohých prípadoch i prácu talentovaných lektorov jogy, hudobníkov či výtvarníkov... Vopred ďakujem!

Moja cesta k joge

Moja práca pár rokov dozadu - sféra poradenstva v oblasti ľudských zdrojov a vyhľadávanie talentov pre nadnárodné To som jaspoločnosti - bola práca nesmierne zaujímavá a napĺňajúca, ale čas od času aj časovo veľmi náročná. K tomu život v Prahe - miliónovom a hektickom veľkomeste, dlhé pracovné hodiny...

V celku jednostranná psychická záťaž (práca s množstvom dôverných informácií, a teda nutnosť byť maximálne sústredená) a k tomu nedostatok pohybu si začali na mne vyberať daň.

Postupne sa zväčšujúce bolesti brucha, ku ktorým sa pridali silné bolesti hlavy, ktoré sa vyskytovali čoraz častejšie (až neboli výnimkou i trojdňové záchvaty) ma privideli k zásadnému kroku - navštíviť hodinu jogy, o ktorej som intuitívne dlho rozmýšľala, ale nebola schopná sa rozhýbať.  

Začala som s návštevami hatha jogy v  oddiele Kondičnej gymnastiky jogy u Honzy Čuperu. Prvá hodina sa mi zafixovala do pamäte - euforický pocit uvoľnenia, pretiahnutia a oslobodenia sa od ztuhnutého krku. Telo aj myseľ hladne vstrebávali cvičenie, ktoré tak veľmi potrebovali. Vedela som, že to je ONO.

Pri striedajúcich sa učiteľoch som mala možnosť cvičiť s niekoľkými vynikajúcimi lektormi a učiť sa ich techniky. Aj napriek návštevám iných jogových štúdií som tomuto  oddielu ostala verná prakticky až do obdobia tehotenstva. Nastal čas zjemnenia intenzívneho cvičenia, a nastúpili hodiny gravidjogy - v Energy Studiu Vaška Krejčíka, ako i v renomovanom Studiu pro ženy Magdalény Mikulandovej.

Po návrate do môho rodiska - Košíc bolo rozhodnutie, kde začnem cvičiť po pôrode vcelku jednoduché – v skupine Gejzu Timčáka, Prezidenta SAJ (Slovenskej asociácie jogy) a Spoločnosti priateľov jogy, kde pôsobím ako cvičiteľ 2.stupňa doteraz.

Moja prax

V rámci sebavzdelávania i zvedavosti som vyskúšala takmer všetky v ČR i SR dostupné štýly jogy. Avšak moja cesta je najviac poznačená klasickou hathajogou, ktorá je esenciou všetkého, čo som sa v iných jogových školách naučila. Hathajoga mi poskytuje najväčší priestor pre prácu s telom a mysľou.

Vo svojej praxi sa inšpirujem Bihárskou školou jogy, ku ktorej som sa dostala štúdiom u Honzu a Ivany Knaislových z Českého svazu jógy (tu som získala I. certifikát učiteľa z ČR). Ďalej nachádzam množstvo inšpirácie zo štúdia u Gejzu Timčáka, u ktorého som nostrifikovala český certifikát a doplnila si vedomosti. Skrz týchto skúsených učiteľov nich mám možnosť sa dostať k učeniu najvýznamnejších indických i európskych jogových majstrov. 

Čo mi dala joga

Cesta jogy sa ukázala byť ako jedným z najlepších rozhodnutí môjho života. Pomocou nej som dosiahla:

    • odstránenie napätia zo stuhnutého svalstva, dobrý pocit zo zdravého tela a lepšiu kondíciu
    • vyliečenie mojich častých bolestí hlavy alternatívnou cestou a bez liekov
    • lepšiu sebareflexiu skrz uvedomenie si svojich vzorcov správania sa
    • znovuzískanie sebavedomia i psychickej rovnováhy
    • objavenie fascinujúcej cesty zmenených stavov vedomia

Joga zmenila moju perspektívu fungovania v bežnom živote. Donútila ma zamyslieť sa nad zmyslom svojho hektického pracovného života, a pomohla mi nájsť odpoveď na otázku čo je v živote ozaj dôležité. Chápte ma správne - práca je neoddeliteľnou a dôležitou súčasťou nášho života.  Pomáha nám platiť účty, i naplniť zmysel našej existencie na zemi. Je potreba ale nájsť rovnováhu medzi životom a prácou, bez ktorej človek nikdy nebude v hĺbke naozaj spokojný..

Vznik tejto stránky

Budujem túto stránku, aby som sa podelila so svojimi vedomosťami, a tiež poskytla platformu pre roztrúsené jogové komunity v SR i ČR pre vyjadrenie a propagáciu svojej činnosti a myšlienok. Akási kolektívna podpora osvety jogy :-)

Dôležitým dôvodom vzniku JOGA PRE ZDRAVIE je dnešný informačný vek. Ten nám okrem mnohých úžasných a pokrokových vecí prináša aj mnoho záťaže, ktorú nie sme schopní dlhodobo zvládať (chronické bolesti chrbtice, svalov, kĺbov, nedostatočná funkcia orgánov, úskostné stavy, psychické vyčerpanie, strata pevnej pôdy pod nohami, toxická strava...).

Joga je schopná z veľkej časti takéto problémy riešiť, a preto tu vznikajú články na túto tému. Nie je to náhrada riadnej liečby, ale cesta získania inšpirácie o alternatívnom spôsobe riešenia mnohých populačných ochorení a prevencie ich vzniku.

Verím, že vás tieto stránky budú inšpirovať k cvičeniu jogy, vyskúšaniu niektorých popísaných techník a povedú k najdôležitejšiemu cieľu: zlepšeniu kvality Vášho života. Vďaka za čas, ktorý strávite čitaním tohto webu a dúfam, že Vás skúmanie jeho obsahu bude baviť tak, ako mňa jeho písanie. :)

 

 

Denisa Veselská

 

Autorka  „ Joga pre zdravie“