Dychové cvičenia

Dych znamená život. Plytký dych znamená napätie a úzkosť, kdežto hlboké dýchanie prináša uvoľnenie. Z toho pohľadu majú dychové cvičenia (tzv. pranajáma) v joge jeden dôležitý význam - učia nás správne dýchať nosom, využívať plnú kapacitu pľúc a pracovať s energiou – pránou. Pravidelný kľudný dych dostatočne zásobuje telo kyslíkom, uvoľňuje organizmus a necháva rovnomerne v tele prúdiť energiu.

Z pohľadu medicíny je dýchanie je automatický proces, ktorý patrí medzi nepodmienené reflexy. Vôbec si pritom častokrát neuvedomujeme, ako plytko počas dňa dýchame. Plytko totiž začneme automaticky dýchať pri zvýšenom strese alebo záťaži. Plytký dych bráni dostatočnému prísunu kyslíka, čo vedie k slabému metabolizmu, a tým aj nedostatočnému rozkladu škodlivín. Tie potom ostávajú v tele dlhšie a zaťažujú orgány, ktoré ich spracovávajú. Výsledkom je, že sme nervóznejší, unavenejší a chorobnejší.

Našťastie máme možnosť dych svojou vôľou ovplyvňovať. V joge ide hlavne o spomalenie procesu dýchania a jeho prehĺbenie – tým vzniknutá energia v tele zostáva, a môže sa využiť na ďalšie formy vyšších techník, napríklad na prácu s mysľou. Aj keď pozitívny účinok spomaleného dýchania chápe joga ako vedľajší produkt dýchacích techník, pre bežného človeka je to dôležitý dôvod, prečo sa naučiť spomaliť a prehĺbiť dych. Články v tejto kategórii vám prezradia, ako na to.

* * *

Pránájáma podľa Joshiho

Pránájáma podľa JoshihoJednoduchý a zvládnuteľný nácvik dychových cvičení popísal jeden zo zakladateľov jogy na Slovensku Milan Polášek na základe postupu od K.S. Joshiho.

Kapalabháti - žiariaca lebka

kapalabhatiJedným z najefektívnejších a najdostupnejších techník očisty mysle je kapalabháti. Okrem samotného prečisťovacieho účinku aj iný efekt - je schopné rozprúdiť energiu v tele ako máloktorá iná technika.

 

Prihláste sa k odberu tohto RSS kanála