13 dôvodov prečo cvičiť jogu

 

Rôzne cesty k joge

V praxi sa neraz stáva, že mnoho ľudí začne cvičiť jogu iba za účelom zlepšenia svojich pohybových možností, alebo odstránenia symptómov nejakej chronickej choroby. Iných láka duchovný aspekt - cesta lásky a kult Boha, recitácia mantier a náboženských textov a podobne. Ciest k joge je veľmi mnoho.  

Prekvapuje vás, že najvyhľadávanejším typom jogového cvičenia sú zostavy zamerané na bolesti chrbta, bolesti kĺbovzníženie stresu? Ak sa vás tieto problémy týkajú, tak tušíte správne, že v tom nie ste sami. Sedavé zamestnanie, málo pohybu a dlhodobé psychické i emočné preťaždenie si na nás takto vyberajú daň - prídu bolesti chrbta, kĺbov, hlavy atď., ktoré postupne prerastú v chronický problém. 

A v tejto fáze prichádza na hodiny jogy množstvo ľudí. Postupne zistia, že po ťažkých začiatkoch a niekoľkých mesiacoch konečne vedia vykonať pohyby, na ktoré  predtým neboli schopní ani pomyslieť. Zistia, že si zrazu vedia rozcvičiť ztuhnutú krčnú chrbticu a trapézy, ktoré predtým pobolievali. Lepšie sa im dýcha i spí, lekári konštatujú zlepšenie mnohých diagnóz ako dôsledok nedostatku pohybu, veľkého stresu i prirodzeného starnutia organizmu. Majú skrátka oveľa menej príležitostí vziať si lieky proti bolesti ako predtým. Mnohí (vrátane mňa) stratili potrebu brať analgetiká úplne. joga

Aj keď vaša cesta jogy môže začať potrebou odstrániť zdravotné problémy postupným ovládnutím tela, prídu ďalšie prínosy. Začnete si uvedomovať svoje vzorce správania sa a zrazu budete schopní lepšie ovládnuť svoje nevhodné rekacie. Mnohí asi pocítite potrebu ísť v praxi ďalej - prejdete k vyšším formám nácviku, teda ovládnutiu mysle a utíšeniu jej pohybov pomocou koncentračných a meditačných techník.

Nastane akýsi prirodzený osobný progres – začnete jogu vnímať inak. Neraz sa stáva aj to, že sa vám upravia chute (mnohým prestane chutiť mäso a dobrovoľne sa stanú vegetariánmi, resp. vegánmi, iní obmedzia jeho konzumáciu na minimum). Časté je odstránenie rôznych fóbií a zlozvykov, najmä fajčenia. Ani sa nenazdáte, a je z vás „klasický jogín“!

Ak vás táto myšlienka vydesila a rozhodnete sa ostať pri jogových cvičeniach – ásanach, pretože vás akákoľvek forma spirituality v joge odrádza, je to v úplnom poriadku. Joga má veľa čo ponúknuť aj v tejto rovine.

Prečo cvičiť jogu - 13 dôvodov

Čo nám teda môže reálne joga priniesť do života? Tu je 13 najdôležitejších dôvodov, prečo cvičiť jogu:

 • Odstránenie bolestí chrbtice vrátane bolestí krížov a krku
 • Zlepšenie pohyblivosti a činnosti kĺbov
 • Výrazné zlepšenie stavu stuhnutého a skráteného svalstva a celkové zlepšenie svalového tonusu
 • Redukcia telesného tuku
 • Zlepšenie činnosti vnútorných orgánov a ich omladenie
 • Zvýšenie vitálnej kapacity pľúc a zlepšenie dýchania
 • Zlepšenie obehového a lymfatického systému a odstránenie toxických látok z tela
 • Zlepšenie činnosti mozgu a jeho normalizácia (zlepšenie až odstránenie bolestí hlavy, nespavosti, psychických ťažkostí, fóbií atď.)
 • Normalizácia trávenia a vylučovania
 • Odstránenie celkového napätia, odbúranie stresu a znovu nájdenie vlastnej rovnováhy a cesty k sebe samému
 • Jogové relaxačné techniky vedu k celkovej revitalizácii nášho organizmu, mentálnej očiste a zvýšeniu výkonnosti i kreativity
 • Dosiahnutie ukľudnenia pohybov mysle (jednobodovosť mysle)
 • Schopnosť efektívne kumulovať a využívať energie v tele
 • Emocionálna očista, lepšie vnímanie vlastných potrieb, možnosť sebarealizácie

 

Aj keď joga je súčasťou alternatívnych terapeutických programov v mnohých prípadoch s vynikajúcimi výsledkami, nie je náhradou modernej medicínskej starostlivosti.

 

 

Kto môže cvičiť jogu?

T.K.V. Desikachar (autor bestselleru The Heart of Yoga) tvrdí, že každý, kto vie dýchať, môže cvičiť jogu. Iné zdroje tvrdia, že joga je výberová záležitosť – iba ten, čo je ochotný pracovať na sebe, sa môže v jogovej praxi niekam dopracovať. Pravda bude na oboch stranách, záleží na tom, čo od jogy očakávate.

KŠetrná joga je pre seniorov výborná forma cvičenialasickú jogovú prax v plnom rozsahu bude môcť s nejakým výsledkom absolvovať iba ten, čo to ňou myslí vážne. Na druhej strane, jednotlivé časti jogy (buď iba ásany, dychové cvičenia, alebo meditáciu) budú môcť absolvovať všetci, ktorí to potrebujú a chcú.

Joga je určená primárne zdravým ľudom, ďalej tým, ktorí majú vyššie uvedené problémy, ktoré vie joga efektívne odstrániť, a v zmenenej forme tehotným.

Aj deti zvládnu jogu v obmedzenom rozsahu. Ukazuje sa, že pravidelné cvičenie jogy ich robí pokojnejšími, koncentrovanejšími a kreatívnejšími.

Veľmi vhodná je joga pre seniorov – väčšina z nich má zdravotné problémy týkajúci sa stuhnutosti kĺbov, svalstva, kôrnatenia ciev, nedokrvenia orgánov atď. – akonáhle začnú cvičiť jemné formy jogy, začnú ju zbožňovať, lebo výsledky vidia okamžite.

Ašak isté zdravotné obmedzenia predsa len sú - najmä ak máte vysoký krvný tlak, skoliózu, alebo trpíte závažnejšími psychickými ochoreniami – množstvo techník pre vás bude nedostupných, resp. mali by ste si pri nich dávať zvýšený pozor. Ak ste po úraze, taktiež treba zvážiť vhodnosť cvičenia a poradiť sa s lekárom.

Na druhej strane sa i po vážnych úrazoch doporučuje „mentálna joga“ , t. j. predstavovanie si v mysli sled cvičení, ktoré by ste normálne cvičili. Vylaďujete si tým činnosť mozgu a psychosomatickým spôsobom urýchľujete proces liečby.

 

V súvislosti s otázkou prečo cvičiť jogu ma teda napadá protiotázka: Prečo necvičiť jogu?


Pretože je pomalá.
Áno, v joge sa učíme spomaliť, zladiť svoj dych s pohybom a byť schopní si načúvať svojim potrebám. Je to zlé? Veru nie, väčšina z nás predsa vedie hektický život, častokrát balancujúc na hrane únosnosti, čo všetko sa dá v jednom dni stihnúť. Verte, že adrenalínu máte v tele až-až. Ak nechcete, aby váš život bol jeden veľký maratón, na ktorého konci vás čaká hlavná cena - vyhorenie, tak buďte chytrí a uvedomte si potrebu spomaliť, kým nie je neskoro.

Pretože je náročná. Iba ak si vyberiete nevhodný typ cvičenia. Je jasné, že ľudia s problémami pohybového aparátu potrebujú iné zostavy, ako mladí, aktívni ľudia, alebo takí, ktorí sú na pravidelný pohyb zvyknutí (športovci, tanečníci). Skrátka, ak nie ste na vrchole svojich fyzických a psychických síl, voľte jednoduché cviky a budete spokojní.

Pretože je nudná. Pokiaľ sa práve nenachádzate na detskej joge, tak jogové cvičenie nie je o hre a smiechu, ale o fyzickom i mentálnom skľudnení sa a introspekcii. Ak však nutne potrebujete niečo "veselšie", menej konvenčné, môžete vyskúšať nové "pokrokovejšie" typy ako vzdušná joga (jogové cvičenie s prvkami vzdušného tanca), partnerská joga (joga v dvojiciach) alebo acro yoga (joga kombinujúca akrobatické prvky vo dvojiciach).

Pozn.: V čase publikovania tohto článku nie sú všetky u nás dostupné, ale je možné si vyhľadať nejaké kurzy v ČR alebo v zahraničí. 

Pár myšlienok na záver

Dnešná spoločnosť dokázala skoncovať s veľkým množstvom nebezpečných chorôb, ktoré v minulosti hubili celé spoločenstvá, ale nedokáže nám pomôcť s novými mentálnymi a fyzickými chorobami. Môže nám s tým pomôcť joga? Milióny ľudí po celom svete  tvrdia, že áno na základe vlastných skúseností - ja sa k nim pridávam.

Joga existuje dnes v mnohých podobách - pokojná a komplexná hathajoga, dynamická powerjoga alebo ashtanga vinyasa joga, duchovná sahadža joga - môžeme si vyberať z rôznych štýlov jogy a stále vznikajú ďalšie. Okrem toho sa do jogy začínajú plynule dostávať aj prvky  z tradičnej činskej medicíny(viac o tom v článku Akupresúra a joga - ako spolu súvisia?) či japonských cvičení riadenia energie typu quigong či tai chi.

Možno ste počas tohto článku prišli na pár vlastných dôvodov, prečo cvičiť jogu.  Zlepšenie celkovej výdrže a schopnosti prekonávať prekážky znamená obrovský prínos pre celkové vaše mentálne aj fyzické zdravie. Joga nedokáže zmeniť vonkajšie okolnosti a prostredie, ktoré na vás pôsobí. Dokáže však formovať a ozdravovať vaše telo i myseľ, a poskytnúť potravu pre vašu dušu, ak o to stojíte.

* * *

Ďalšie zaujímavé čítanie o joge a prečo ju v dnešnej dobe cvičiť:

Lysebeth: Čtení o józe Joga - Veľká kniha o zdraví P. Špatenka: Jóga sebepoznání

Čtení o józe     Joga - Veľká kniha o zdraví     Jóga sebepoznání

* * *

 

návrat hore