Jogové ásany

Jogové ásany sú v dnešnej dobe najrozšírenejším typom cvičenia jogy u nás. Ak sa teda povie “cvičenie jogy”, predovšetkým si môžeme predstaviť sled rôznych polôh tela, v ktorých zotrvávame nejakú chvíľu a zároveň sa snažíme o mentálne ukľudnenie.

V starovekej indickej tradícii mali ásany kedysi malý význam – starovekým jogínom šlo predovšetkým o dosiahnutie vyššieho poznania a ásany predstavovali iba možnosť ovládnutia fyzického tela.

Dnešná doba je však iná. Mnoho ľudí hľadá formu cvičenia, ktoré by kompenzovalo ich sedavý spôsob života, alebo odstránilo škody napáchané nesprávnymi návykmi. Preto majú ásany v dnešnej dobe taký dôležitý význam – umožňujú nenásilne, ale efektívne zlepšiť stav celého nášho pohybového aparátu. Budujú silu, spružujú svaly, vyživujú kĺby a prinášajú i mentálne uvoľnenie.  Viac sa o nich dozviete v nasledujúcich článkoch.

* * *

Tadásana - byť pevný ako hora

Tadásanna - pevný ako horaTadásana je základná jogová poloha, v ktorej sme schopní zastať nehybne v okamihu a posilňovať vlastnú osobnú rovnováhu. Ako na to sa dozviete tu. 

 

Ako správne cvičiť ásany


Ako cvičiť ásanySpôsob, akým cvičíte jogu má veľký vplyv na jej celkový účinok. Preto je veľmi dôležité, aby ste sa naučili cvičiť jogové ásany správne. Záleží dokonca i na tom, o čom premyšľate počas cvičenia.

Ásana – jogová poloha tela


ásanaÁsana sa voľne chápe ako jogová poloha tela, v ktorej sme schopní bez veľkého úsilia nehybne zotrvať. Od
iných cvičení líši tým, že jej zaujatie je vedomé a zladené s dychom...

Prihláste sa k odberu tohto RSS kanála