Štýly jogy

Koľko ľudí, toľko ciest jogy môže teoreticky vzniknúť. Kedysi bola joga iba jedna - tzv. aštangajoga, teda osemdielna cesta, ktorou sa uberali starovekí adepti jogy. Dnes už sú desiatky rôznych štýlov, často využívajúc iba niektoré z jej ôsmych častí. Zmenu naštartovali samotní majstri jogy z Indie, ktorí sa zaslúžili o jej popularizáciu na Západe.

V kategórii Štýly jogy preto prinášame články i seriály na pokračovanie o jednotlivých školách a typoch jogy, ktoré sú u nás viac či menej bežne dostupné. Od dynamickej powerjogy cez komplexnú hathajogu až po mantra jogu, ktorá využíva silu starodávnych védskych mantier. Možno zistíte, že existujú školy jogy prakticky pre každého človeka -  stačí si vybrať a poznať, čo komu vyhovuje. :-) 

* * *

 

Yin joga - Moja cesta k nej


Jin joga - archív autorkyYin joga
 je kľudná a meditatívna forma jogy, ktorá kombinuje tradičné jogové ásany s prvkami taoizmu a tradičnej čínskej medicíny. Pritom má veľmi intenzívny účinok na telo i psychiku...

 

Powerjóga – cesta mírumilovného bojovníka

Power joga -  nová cestaPower joga je dynamický štýl jogy, ktorý pracuje s panvovým dnom a dychom, využívajúc najmä silové a balančné polohy v stoji, do ktorých sa prechádza cez tzv. vinyasu. Viac o nej známy propagátor powerjogy Vašek Krejčík.

Školy jogy: Nájdite si vhodný typ


štýly jogyTradícia tantra jogy, alebo moderná power joga? Ako zistiť, ktorá je pre vás tá pravá? Nad týmito otázkami i jednotlivými štýlmi jogy sa zamýšľa tento článok.

Prihláste sa k odberu tohto RSS kanála