Yin joga - Moja cesta k nej

Moja cesta k joge

Nebola vždy presne vyhranená a definovaná, ale akosi patrila k mojej povahe a konštitúcii. Prvá spomienka patrí knihe Milana Poláška „Joga“, ktorú som dlhé roky opatrovala a skúšala podľa nej jogové pozície ešte ako dieťa.

Joga sa potom z môjho života vytrácala a opäť sa ku mne vracala, teda ja k nej. V posledných rokoch pre mňa predstavuje nielen fyzické cvičenie pozícii, ale stala sa mojím životným štýlom a stále viac si uvedomujem, že väčšina praktikovania jogy sa odohráva mimo podložku, v bežnom reálnom živote.

Prečo YIN joga

Yin joga ma okamžite chytili za srdce, hneď od prvej hodiny. Tento štýl jogy som praktikovala a stále praktikujem pod vedením svojho učiteľa Jiřího Alexu.

Yin joga je kľudná a meditatívna forma jogy, ktorá vhodne dopĺňa jangové dynamické štýly praxe (Ashtanga, Hatha vinyasa, Powerjoga a iné)

Pomalým a vedomým zaujatím asán, pre ktoré je charakteristické dlhšie zotrvanie v pozícií, prispieva k lepšiemu uvedomeniu nášho tela a vnútorného sveta. Yin joga zároveň stimuluje dráhy meridiánov a vyrovnáva prúdenie prány - životnej energie, čím priaznivo pôsobí na organizmus.

YIN joga = spojenie jogínskej a taoistickej tradície. Je považovaná za „prax tichej sily“

 Jin joga - archív autorky

YIN jogu začal vyučovať majster bojových umení Paulie Zink, ktorý začal spájať a kombinovať prvky taoismu a klasické jogové pozície s prvkami tradičnej čínskej medicíny.

Predstavuje protiklad k väčšine foriem jógy praktikovaným v západnom svete, ktoré sú viac menej jangovej povahy, pričom sa využíva hlavne práca so svalmi a snaha o dosiahnutie určitej formy.

YIN jóga nás obracia dovnútra, učí nás odovzdaniu sa, prijatiu a uvedomeniu si zaužívaných vzorcov správania.

Ako pôsobí YIN joga na naše telo?

Pôsobíme na spojivové tkanivá (väzy, šľachy, fascie a kĺby), teda na tkanivá ktoré majú zásadný vplyv na náš rozsah pohybu. Väčšina pozícii sa praktukuje v sede, alebo v leže na podložke.Yin joga - archív autorky

V pozíciach zostávame dlhšie (2-5 minút), aby bolo umožnené bezpečné a postupné pôsobenie na spojivové tkanivá, ktoré potrebujú dlhší čas, aby došlo k ich stimulácii a natiahnutiu. Zároveň stimulujeme aj meridiány a obnovujeme prúdenie životodárnej energie.

Yin jóga prináša uvoľnenie stuhlosti nielen po fyzickej stránke, ale poskytuje aj priestor na emocionálnu očistu a prežitok hlbokej relaxácie a skľudnenia našej psychiku. V pozíciach zotrvávame dlhší čas a to nám otvára priestor na uvedomenie si prítomného okamihu a o čo dôležitejšie aj zotrvanie v ňom.

Praktikovanie YIN jogy nám poskytuje nové možnosti k aktívnej práci na sebe samom v kontexte sebeprijatia, pozorovania svojích emócii, odovzdania sa danej situácii (pozorujeme čo sa deje v našom tele a v našej mysli bez posudzovania).

 

Pozitívne účinky jin jogy

   • zlepšuje flexibilitu kĺbov a celkovú ohybnosť a pružnosť tela a chrbtice
   • podieľa sa na posilnení imunitného systému a stimuluje endokrynné žlazy
   • pomáha eliminovať stres, uvoľňuje napätie a bolesti hlavy
   • je prostriedkom k emocionálnej očiste a vytvoreniu vnútornej harmónie
   • vytvára hlbokú relaxáciu a pokojnú myseľ a dodáva životodarnú energiu
   • detoxikuje organizmus, je to forma self-masáže hlavne čo sa týka vnútorných orgánov.

* * *

Janette Hodálová

Janette Hodálová je certifikovaná lektorka Yin jogy. Absolvovala učiteľský kurz u Sebastiana Pucelleho a Murielle Burellier v Prahe. V oblasti jogy sa neustále vzdeláva, zúčastňuje sa pravidelne workshopov a školení. Sama praktikuje rôzne štýly jogy hlavne Hatha jogu a Yin jogu a taktiež Ashtanga jogu.

·     Janette pravidelne poriada 2-3 dňové workshopy YIN jogy, spojené s asistovanou jogou a jogovou masážou. Viac ako desať rokov sa venuje masážiam, a to predovšetkým liečebným a relaxačným, vždy s prihliadnutím k potrebám klienta. Vyštudovala tiež kineziológiu, svalové testovanie.

V súčasnej dobe ukončuje Inštruktorky kurz power jogy v Power Joga Akademy v Piešťanoch.

·         Janette Hodálová je certifikovaná lektorka Yin jogy. Absolvovala učiteľský kurz u Sebastiana Pucelleho a Murielle Burellier v Prahe.

·         V oblasti jogy sa neustále vzdeláva, zúčastňuje sa pravidelne workshopov a školení. Sama praktikuje rôzne štýly jogy hlavne Hatha jogu a Yin jogu a taktiež Ashtanga jogu.

·         Pravidelne poriada 2-3 dňové workshopy YIN jogy, spojené s asistovanou jogou a jogovou masážou.

·         Viac ako desať rokov sa venuje masážiam, a to predovšetkým liečebným a relaxačným, vždy s prihliadnutím k potrebám klienta.

·         Viac informácii nájdete na : www.masazetn.sk

·         Vyštudovala tiež kineziológiu, svalové testovanie.

·         V súčasnej dobe ukončuje Inštruktorky kurz power jogy v Power Joga Akademy v Piešťanoch.

Webstránka: www.masazetn.sk
návrat hore