Krije - staroveké očistné techniky jogy

Čo sú krije

Krije, nazývajúce sa aj šatkarmy, sú staroveké očistné techniky jogy. Ich účelom bolo prečistiť fyzické telo i mentálny aparát a odstrániť z nich nečistoty (t.j. toxíny a nečisté myšlienky), ktoré by stáli v ceste cvičenca za jeho konečním cieľom - samádhí.

Jeden z tradičných jogových zdrojov 'Shatkarma Samgrahah' uvádza až 46 krijí, ale v zásade sa jedná o varianty, ktoré sa zoskupujú do niekoľkých základných skupín podľa čistenej oblasti. 

Šatkarmy - očistné techniky tela a orgánovKedysi boli očistné techniky považované za tajné a posúvali sa z učiteľa iba na najlepších cvičencov osobným zasvietením. Krije i teraz slúžia na očistu tela a mysle a prípravu cvičenca na vyššie formy techník (koncentrácia, meditácia). Mali by mať v joge nemenej dôležitý význam ako ásany (jogové pozície) a pranajáma (dychové cvičenia).

Krije majú dôležité miesto v klasickej hathajoge. Zdá sa však, že nové, populárne školy jogy (powerjoga, ashtanga vinyasa a pododne) potlačili význam a dôležitosť týchto techník aj pre dnešného človeka – škoda pre študentov!

"Čistotou sa zlepšuje schopnosť poznávania - jednobodovosť mysle, kontrola nad zmyslami a schopnosť vnímať svoju podstatu."   Jogasútra II.41

Typy očistných techník

Pojem “šat ” znamená šesť a “karma ” znamená aktivita, takže sa jedná o šesť základných tradičných postupov, ktoré sa delia podľa typu očisty.

  1. Očista fyzického tela – sem patria očista nosnej sliznice (néti), očista tráviaceho traktu (dhauti), prečistenie čriev (basti) a masáž brucha (nauli)
  2. Mentálna a emočná očista – sem patrí očista lebky (kapalabháti) a trátak (očista sústredeným pohľadom)

Okrem týchto základných šiestich techník existuje aj mnoho ďalších, ktoré majú za úlohu prečistiť ďalšie orgány a otvory v tele, ktorými sa špina a nečistoty dostávajú do nášho tela.

Patria sem napríklad očista jazyka, očí, uší, zubov a močových orgánov. Nakoniec sem patria aj techniky očisty energií (tzv. pránická očista), ktoré sú potrebné pre vyššie stupne praxe jogy.

V súčasnej dobe sa  zo spomenutých najdôležitejšími stávajú očista nosnej sliznice vodou - džala néti, očista jazyka - dživa múla, očista tráviaceho traktu - šankprakšalána, masáž brucha - nauli a očista lebky - kapalabháti.

Čo prinášajú krije pre moderného človeka

Význam očistných techník s celou radou populačných chorôb stúpa. Moderná medicína prichádza na to, čo starovekí jogíni poznajú dávno - toxíny v útrobách a dutinách nášho tela, ktoré nemajú prirodzenú cestu von, spôsobujú posupné zanesenie organizmu do takej miery, že prepukne choroba. Moderná medicína lieči symptómy, málokedy však príčinu. Preto sa človek dostáva do začarovaného kruhu - choroba sa do zaneseného tela stále vracia, a chronické onemocnenie je na svete.

Pre dnešného človeka majú teda šatkarmy mnoho čo ponúknuť. Očisťujú jednotlivé časti tela a orgány od fyzických nečistôt, baktérií, toxínov a veľmi významne pomáhajú k našej celkovej pohode. Tým, že detoxifikujú organizmus, umožňujú voľnému prúdeniu energie v tele a zabraňujú rôznym blokádam, ktoré súvisia so stagnujúcoiu energiou.

Okrem toho dráždia určité reflexogénne zóny, ktoré si tým zvykajú na záťaž a posilňujú tým celkovú odolnosť organizmu voči vonkajším negatívnym vplyvom (stress, baktrérie, toxické látky v strave a podobne).

Sú známe mnohé prípady odstránenia chronických psychosomatických a populačných chorôb pomocou krijí ako formy doplnkovej liečby – napríklad chronické zápaly nosohltana, cukrovka 2. typu, glaukoma, resp. niektoré formy tinnitusu (zvonenie v ušiach). 

Existujú aj znovuobjavené varianty modernej medicíny týchto očistných techník – napríklad čoraz populárnejšia črevná sprcha, laváž nosa a podobne. Výhodou šatkariem je však to, že sú zdarma a k dispozícii kedykoľvek potrebujete v pohodlí vášho domova. :-)

Krije majú mocný očisťovací účinok nie je bezpečné sa ich učiť iba z kníh. Ideálne by ste si ich mali osvojiť pod dohľadom skúseného učiteľa, aby ste si nespôsobili viac škody, ako úžitku.

Opýtajte sa vo svojom jogovom štúdiu, kto by vám vedel pomocť. Kurzy a workshopy ohľadne očistných techník sa organizujú v Bratislave (napríklad Juraj Gajdoš) a v Košiciach v rámci Letného kurzu jogy SPJ.

Krije už dávno nie sú tajné a nedostupné – chvalabohu, dnes sú k dispozícii pre všetkýchi. Stačí, ak sa zbavíte predsudkov a na vlastnej koži zažijete pocit dokonale prečisteného organizmu. Je šanca, že vaša schopnosť riadne fungovať, tráviť, cítiť, prežívať, a myslieť sa vďaka krijám zlepší.

 

* * *

Zaujali vás očistné techniky jogy? Viac o nich nájdete v knihe:

Šatkarmy - Očistné jogínské techniky 

Šatkarmy - Očistné jogínské techniky

* * *

návrat hore