Mukhund Bhole - Rozhovor o mystériu zdravia

 Dr. Mukhund Bhole je jedným z najvýznamnejších súčasných svetových autorít v otázkach jogovej terapie. Okrem toho, že je medzinárodne uznávaným odborníkom na jogu a pranajámu, je aj vyštudovaným lekárom a inšpiratívnym človekom. Svoj profesijný život zasvätil okrem medicíny aj práci vo výskumnom inštitúte jogy v Lonavle, ktorému roky šéfoval. výskumný pracovník, lekár a predovšetkým
fantastický človek. Špecializuje sa na vyučovanie pranayamy , kde používa mechanizmy dýchania, výskumu ktorých
sa venoval v Kaivalyadhama Inštitúte v Indii. Vo svojom učení vychádza z originálnych jogínskych textov a verí,
že tieto dávne jogínske koncepty môžeme chápať z pohľadu moderných psycho-fyziologických poznatkov. Môžeme
objavovať pranayamu, hatha jogínsku prax pri sebapoznávaní, zlepšovaní zdravia a rozvíjaní svojho vedomia.
Svoje učenie stavia na tradičných jogových zdrojoch, podporené znalosťou a poznatkami modernej medicíny. Jeho metodika liečby je akreditovaná Ministerstvom zdravotníctva v Indii, a oceňovaná i Európskou asociáciou jogy.Dr. Mukhund Bhole

Tvrdí, že jogu začal cvičiť zo zvedavosti. Jeho otec často pobýval v ášrame u Svámího Kuvalayanandy (významného jogového majstra a priekopníka v skúmaní účinkov jogy z vedeckého hľadiska). Často ho pozýval i k sebe domov. Bol zvedavý, čo všetko sa pod jeho vedením žiaci učia, a preto začal cvičiť i on. Od Svámího dostal zasvätenie do podstaty jogy tak, ako je formulované v Patandžaliho Jogasútrach, a tak to učí dodnes i on.

Dr. Mukhund Bhole prišiel v novembri 2013 do Košíc na pozvanie Spoločnosti priateľov jogy. Zaujímavý seminár z názvom Mystérium zdravia sa nakoniec uskutočnil kvôli vysokému záujmu v krásnych priestoroch štúdia ashanga jogy Samsára Joga Centrum, kde sa zišlo okolo 30 ľudí. Rozprávali sme sa o mnohých technikách fyzického i duchovného zdravia: prána a jej pozorovanie a ovládanie, pratyhára/práca so zmyslami, dharána/koncentrácia, dhajána/meditácia ako aj sebadiagnostika pomocou pozorovania vnútorného priestoru tela.

Počas dvoch dní sme odcvičili sme vyše 20 cvičení, z ktorých drvivá väčšina bola neuveriteľne jednoduchá - i zdravotne veľmi oslabený človek by ich zvládol! Na druhej strane sa v jednoduchosti skrýval nesmierny potenciál a rozdiel oproti všetkému, čo som doteraz cvičila bol evidentný: cvičenia vo svojej jednoduchosti umožňovali ľahko sa koncentrovať na pohyby a procesy v tele (fyzické - nedychové, a energetické - dychové). Aj ten, kto jogu necvičí by mal šancu z nich benefitovať.

*

Otázka: Ktoré sú metódy jogovej terapie?

M.B.: Osem stupňov aštanga jogy - každý z týchto stupňov je terapiou – jamy, nijamy, ásany, pranajáma, pratjahára, dhárana, dhjána, i samádhi. A tiež mudry, bandhy, mantry, bidža mantry... s malou modifikáciou pre každého sa nájde niečo zo všetkých oblastí.

Otázka: Môžem si pomôcť jogovými technikami sama, ak nie som učiteľ jogy, alebo by som mala vyhľadať pomoc?

Človek by najprv mal dostať pomoc od niekoho. Naše zmysly a vnímanie sú nasmerované smerom von, ale v joge sa snažíme nasmerovať pozornosť dovnútra seba samých. To sa musí človek postupne naučiť. Je to podobné, ako keď sa učíš šoférovať auto. Najprv sa učíš s niekým skúseným a dostávaš od neho usmernenie, ako sa zachovať v istých situáciách, a postupne sa stávaš viac a viac nezávislým. Alebo keď sa učíš variť. Najprv sa necháš niekým viesť, a potom prispievaš vlastnými nápadmi do varenia. Rovnako s jogou.

Otázka: Sú rôzne typy ľudí – extroverti, introverti. Oba typy majú iný prístup k samotnému cvičeniu jogy. Mali by sa snažiť využiť jogu na vybalancovanie svojej osobnosti, teda extroverti viac cvičiť predklony, aby nasmerovali pozornosť dovnútra, a introverti naopak záklony?

To, aké pozície a techniky má človek praktizovať v závislosti od svojho charakteru (či je introvert alebo extrovert) závisí v prvom rade od toho, čo je príčinou jeho introverzie / extroverzie. Je v prvom rade treba nájsť túto príčinu. Niečo sa v živote týchto ľudí deje. Je introvert preto, lebo má nepriaznivú skúsenosť z minulosti a uzavrie sa sám do seba?,Alebo je to jeho osobné nastavenie od narodenia? Uteká pred sebou, a preto je stále nasmerovaný k iným a hľadá niekoho spoločnosť? Čo je jeho cieľom – JA (SELF) alebo INÍ (NON-SELF)? Všetko, čo o sebe potrebujeme poznať je vo vnútri nás. A telo nám neustále poskytuje tieto informácie. Kto ich získava? Som to ja, alebo iní? Kto získava informácie z mojej tváre, hlasu, vnútra tela?

Ak to nie som ja, uniká mi niečo veľmi dôležité. Všetky myšlienky, vibrácie, telesné pocity a funkcie niečo manifestujú, no nie všetko sa prejaví navonok (je neprejavená úroveň, na ktorej sa môžu spomienky prejaviť, ale na bežnej hodine jogy ich nedokážeme zachytiť a pracovať s nimi). Musíš zavrieť všetky okná a dvere na svojom dome (pratjahara - nasmerovať zmysly dovnútra), aby si mohla seriózne pracovať (teda stať sa pozorovateľom – drashta) a objaviť ich. Workshop Mystérium zdravia v Košiciach

Otázka: Ako by teda mal človek postupovať, keď má nejaký zdravotný problém, a chce si pomôcť technikami jogy? Napríklad problémy s trávením...

Pri zdravotných problémoch sa treba vždy pozerať na to, či je to problém ozaj medicínsky, alebo psychický/ spirituálny. Podstata väčšiny problémom vzniká podľa jogy v psychike, teda v našom mentálnom stave, no jeden problém môže medicínsky vyvolávať iný - je potreba objaviť túto postupnosť, a podľa toho problém riešiť. Problémy s trávením môžu byť vyvolané alergiami na nejakú potravinu, lepok, isté typy bielkovín... atď. Potom, ak sa vylúčia „externé“ príčiny, skúma sa, aké napätie zažíva človek v živote. Má citové problémy, finančné, presťahoval sa...? Musí skúmať seba samého a meditovať, aby našiel v sebe to, čo ho limituje a vytvára tenziu. To je to, čo hovorí Patanjali – očistiť svoje myšlienky. A tie sú rôzneho charakteru – dobré i zlé.

Otázka: Takže meditácia a sebapozornovanie. A nejaké ásany?

Ásany áno, ale práca s dychom a energiami – pranajáma je účinnejšia, ako ásany. Trávenie sa odohráva v oblasti brušnej dutiny a podbrušia, ktoré kontroluje apana vayu (pozn. jedna z piatich základných typov energií človeka). Takže práca s apánou, a s čakrami. V prípade tráviacich ťažkostí s treťou čakrou solar plexu, ktorá priamo ovplyvňuje prácu tráviacich orgánov.

Cvičenie na od odstránenie fyzických a mentálnych „nečistôt: V sede so zavretými očami „zavri okná a dvere“ (zmysly nasmeruj dovnútra) a urob ROZHODNUTIE, že budeš iba pozorovať pohyby trupu spojené s dychom a nič neriadiť. Potom začni tieto pobyby vnímať zvnútra – od oblasti brušnej dutiny až bedrových kĺbov, cez hrudník až po oblasť krku. Prednú, zadnú, ľavú i pravú časť danej oblasti POZORUJ a vnímaj expanzívne a kontrakčné pohyby svojho tela spojené s dýchaním. Dôležité je ozaj sa ponoriť a byť v postoji absolútneho pozorovateľa. NIČ si nevizualizovať a nič nerobiť, iba vnímať signály vlastného tela. Akonáhle odhalíš miesto, kade dych nevie prejsť - tenzie, bolesti, bloky atď., snažíš sa dychom tieto oblasti zvnútra uvoľniť. Toto sa volá čistenie tela od nečistôt na prejavenej úrovni – diksha ashudhi.

Otázka: Dnes existujú rôzne tendencie stravovať sa veľmi zdravo – alkalická diéta, vegánstvo, surová strava atď. – mal by človek byť ozaj tak opatrný vo výbere jedla, alebo je to odraz potrieb krajiny v ktorej tieto trendy vznikajú (myslí sa USA)?

Najdôležitejšia je lokálne vypestované ovocie a zelenina, vhodné pre tvoj konkrétny konštitučný typ. To znamená potraviny, ktoré sa tu roky pestovali, a ktoré ponúkajú človeku najväčší potenciál prežitia (survival potential). Podobne je to aj s ajurvédou, a jej princípmi. Dôležité je vedieť, čo je „čas tej ktorej dóše“ na Slovensku, nie v Indii, alebo v Amerike. Vždy musíš brať do úvahu princíp desha kala (miesto a čas). Študuj lokálne bylinky (teda tradičné na Slovensku) podľa princípov troch dóš a ich čas podľa ročných období na Slovensku a vytvor si svoj vlastný spôsob stravovania, ktorý ti poskytne najväčší potenciál na prežitie.

Pozn. JPZ: S globalizáciou sa naša slovenská kuchyňa stala pestrá, čo je samozrejme na jednej strane dobré. Na druhej dôležitejšie než zdravé potraviny od výmyslu sveta dovezené odvšadiaľ len nie z vedľajšej farmy ponúkajú zo zdravotného hľadiska menší potenciál prežitia ako to, čo v organizme zapísané ako vhodné jedlo. Problémom je z tohto pohľadu i zelenina a ovocie kupované bežne v supermarketoch, keďže tie sú dovezené ozaj z celého sveta (vedeli ste, že bežný cesnak sa dováža i z Číny??). Riešením sú trhoviská, lokálni pestovatelia a farmy...

Otázka: Takže správne jedlo áno, ale nie slepo adaptovať všetko, čo je práve moderné...

Joga tiež tvrdí, že je potreba dodržať: yukta ahara (správne jedlo, správny input). Okrem toho je ešte yukta vihara (správny životný štýl, správny output), yukta karma (správne konanie), yukta svapnavabodhasya (osvietenie, prebudenie). Prebudenie musí byť tiež správne, pretože sa môžeme prebudiť i k nesprávnym veciam. Toto všetko joga zahŕňa.

Čo je zmyslom života? Dr. Bhole a ja

Podľa tradície je zmyslom života vyplniť štyri ciele: kama (boj o prežitie) , dharma (splnenie túžob a pozitívnych cieľov), artha (materiálny úspech, stabilita, prosperita) a moksha (oslobodenie). Každý kráča svojou vlastnou cestou za týmito cieľmi, a u každého tá cesta vyzerá inak. Niektorí muži priťahujú ženy, a iní nie. Nemusia nič robiť, ženy idú za nimi samé. Podobne je to aj s ostatnými cieľmi – napríklad materiálny úspech. Niektorí ľudia jednoducho priťahujú peniaze a iní nie. A potom sú tu naše minulé životy, ktoré ovplyvňujú náš súčasný život.

Aká je najužitočnejšia rada, ktorú ste dostali od svojho učiteľa jogy?

Bol som študent medicíny a môj učiteľ mi povedal: prestaň za pozerať na jogu v zmysle prijímania vzduchu a výmeny kyslíka s oxidom uhličitým, a začni sa na to pozerať z pohľadu prány (energie). Vtedy som začal praktizovať ozajstnú pranajámu, a jogu, a veci získali od tohto momentu úplne iný rozmer.

Ako vám joga konkrétne v živote pomohla?

Joga mi pomohla s mnohými, mnohými problémami. Všetci sme v živote ovplyvňovaní troma typmi utrpení (dukha traya) – fyzické, spirituálne a biologické. I napriek rôznym opatreniam, ktorými sa snažíme odstrániť možnosť zažiť toto utrpenie aj tak trpíme (očkovanie proti chorobám, ochranné prostriedky pri športe atď.). Utrpenie musíme zažiť, ale môžeme zmierniť jeho intenzitu i vnímanie jeho dôsledkov pomocou jogy...“

Zdroj foto: Samsarajoga.sk

* * *

 

 

 

 

návrat hore