Ako na chrípku - medicína alebo alternatívna terapia?

Alternatívne prístupy ako na chrípku  určujú dôležitosť samotného ochorenia v nás samých, nie vo vonkajších okolnostiach. Je známe, že čínska medicína alebo indická ajurvéda k zdravotným problémom (vrátane chrípky a vírusových ochorení) pristupujú holisticky, teda celkovo. Snažia sa dopátrať k samotnému pôvodu  ochorenia, zatiaľ čo moderná medicína lieči "iba" symptómy.

Chrípka a vírusové ochorenia dnes

O chrípke sa už veľa písalo, a prakticky sa dozvieme to isté – v prvom rade,  že pôvodom patrí medzi vysoko nákazlivé vírusové ochorenia, na ktoré (pokiaľ sa k nemu nepridruží zápal alebo hnisanie) nezaberajú antibiotiká. Ďalej sa dočítame o bežných symptómoch chrípky, ako sú vysoká horúčka až do 40 C, bolesti hlavy, bolesti svalov a kĺbov, suchý kašeľ, vyčerpanosť a únava, nechutenstvo či zvracanie a pod.

Pokiaľ horúčku nemáte, iba registrujete opuch nosnej sliznice, zvýšenú sekréciu z nosa, bolesti hrdla a kašeľ, jedná sa o vírusové ochorenia (nazývané nádcha alebo prechladnutie), vyvolané iným typom vírusov.

Je celkom bežné u detí, resp. ľudí s oslabenou imunitou, že po 10 dňoch liečby nádchy ochorejú po týždni opäť – tentokrát ako dôsledok nákazy iným druhom vírusov. Celkovo každý rok na Slovensku ochorie takmer až 2 milóny ľudí  - to znamená, že jeden z troch ľudí sa chrípke bohužiaľ nevyhne.

Ako liečiť chrípku - Čo radí moderná medicína

  • Veľa spať a oddychovať.čerstvá zelenina je zdrojom veľkého množstva vitamínov
  • Často si umývať ruky a vetrať, aby sa znížilo riziko nákazy ostatných členov domácnosti.
  • Piť veľa tekutín – obyčajná voda, minerálky, čaje, džúsy a ovocné šťavy - pomáhajú zraziť vysoké horúčky počas prvých dní prepuknutia chrípky.
  • Jesť vitamíny vo forme čerstvého ovocia a zeleniny, najmä tie, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínu C, D, selénu a zinku  (paprika, citrusové ovocie, jablká, listová zelenina, čierne ríbezle, brokolica, kapusta, kivi, kyslá kapusta, orechy, morské ryby a plody, cesnak, cibuľa, chren).
  • Liečiť symptómy pomocou voľne predajných liekov, keďže "lieky na chrípku" prakticky neexistujú - sú to lieky na horúčku, bolesti hlavy a svalovú bolesť, opuchy sliznice, bolesti v krku, lieky na kašeľ atď.
  • V rámci prevencie odporúča moderná medicína posilňovať imunitu napríklad otužovaním, saunovaním, ďalšími voľne predajnými liekmi (prípravkami na báze výťažkov z echinacea, hlivy ustricovej, propolisu, mladého jačmeňa, kolostrum, enzýmové prípravky, probiotiká, atď.). 
  • S posilňovaním imunity treba začať 2 až 3 mesiace pred nástupom prvých viróz  - telo potrebuje čas na to, aby si v krvi vybudovalo dostatočnú zásobu účinných látok.
  • Aplikovať očkovanie proti chrípke - názory sa na to však začínajú v posledných rokoch rozchádzať i v rámci samotnej medicíny, berúc do úvahy relatívnu neúčinnosť očkovanie proti mnohým druhom vírusov i škandály okolo kontaminovaných očkovacích látok. Tie významne zneisťujú verejnosť o zmysle očkovania.

 

 

Ako na chrípku alternatívnou cestou – joga, čínska medicína, ajurvéda, alebo babské recepty?

 

 

Joga a jej prístup k imunite

Joga je  prepracovaný a efektívny systém cvičení. Zmeny, ktoré počas cvičenia nastávajú na fyzickej i psychickej úrovni môžu poslúžiť ako dobrá prevencia vírusových i bakteriálnych ochorení. Mnohé z cvičení sú v zásade jednoduché - ide len o ich pravidelné správne cvičenie.

Techniky, ktoré môžete v tomto smere využiťna pozitívne pôsobenie na vašu imunitu sú tieto:

1. Záklonové pozícieBudžangásana - kobra

Záklonové pozície okrem toho, že aktivujú tzv. týmus (teliesko v hrudnom koši medzi pľúcami), ktoré je dôležitou súčasťou imunitného systému, taktiež zlepšujú dýchanie. Tým sa do tela odstáva viac kyslíka, ktorý zas vitalizuje orgány a ozdravuje ich.

Okrem toho je týmus ovplyvňovaný srdcovou čakrou (anahátou), takže regulácia tejto čakry - napríklad recitovaním jej zodpovedajúcej bídža mantry  „jam“ - môže tiež prispieť k jeho posilneniu.

Vhodnými pozíciami sú napríklad uštrásana (ťava), bhudžangásana (kobra), matsjásána (ryba), dhanurásána (luk) a podobne.

2. Obrátené pozície

Obrátené (inverzné) pozície zlepšujú prúdenie tekunín po tele, vrátane lymfy. Lymfatická sústava je dôležitou súčasťou imunitnSarvangásana - sviečkaého systému, pretože lymfa filtruje a odvádza z tela toxíny, a väčšinou musí prekonať "gravitačnú a energetickú bariéru", aby sa dostala všade tam, kde je potreba. Lymfa sa pri tom po tele za normálnych okolností pohybuje dobre iba vtedy, ak sa aj my hýbeme - sťahom svalstva a lymfatických ciev.

Príkladom dobrých polôh môže byť viparita karaní (lomená sviečka), sarvangásana (sviečka) alebo širšásána (stoj na hlave).

3. Relaxácia

Relaxácia je bežnou súčasťou jogových cvičení. Uvoľňuje svalové napätie po cvičení a aktivuje parasympatický nervový systém, ktorý má za úlohu regeneráciu a doplnenie rezerv organizmu. V praxi to znamená zníženie hladín stresových hormónov, ktoré negatívne ovplyvňujú imunitu, a zvýšenie hladín tzv. hormónov šťastia, ktoré naopak imunitu posilňujú.

Každý z nás by si mal stanoviť denne pár minút na to, aby si našiel čas na relaxáciu. Je prekvapujúce, koľko ľudí v dnešnej dobe ešte stále potrebu relaxácie ignoruje - vrátane ľudí, pre ktorých by sa mala stať samozrejmosťou (vrcholoví manažéri, ľudia pracujúci s veľkým množstvom informácií, nastávajúce mamičky a pod.).

4. Meditácia

Meditácia, či už ako súčasť jogovej praxe, alebo bez, je vynikajúci spôsob regulovania stresu v našom tele. Aj keď budete brať tie najlepšie prípravky na podporu imunity na trhu, a pri tom sa budete "prepínať" a veľa pracovať, s veľkou pravdepodobnosťou vám to nepomôže – dlhodobá alebo náhla veľká fyzická i psychická záťaž oslabujú imunitu viac, než sme schopní si uvedomiť.

Meditujte na nejakú mantru (napríklad Óm, Só ham), pokiaľ vám vyhovuje tento spôsob – recitácia mantier vás duševne povzbudí a ukotví pozornosť. Precíťte, ako vám s každým nádychom rezonuje v tele zvuk Soooooo, a s každým výdychom zvuk Haaaammmmm. Pokiaľ cítite, že recitovanie mantier nie je práve pre vás, môžete meditovať na dych (vnímanie celého priebehu dychu v tele), alebo aktívnou formou napríklad v chôdzi - každý krok, celá chôdza sa stane objektov vášho pozorovania a meditácie.

5. Dýchacie cvičenia

Jedna z polôh rúk pri nádí šódhanaNa prevenciu vírusových ochorení môžete napríklad použiť aj striedavé dýchanie (tzv. nádí šódhana pranajáma). Tento typ dychu patrí medzi dychové techniky - pranajámu, ktoré sú mimoriadne účinné pri prečisťovaní energetických dráh v nose. Okrem toho tento dych vitalizuje oblasť dýchacích ciest, udržuje teplo v tele a celkovo ukľudňuje - tým znižuje stres, ktorý nás značne oslabuje.

Nádí šódhana je založená na striedavom dýchaní nosnými dierkami. Spôsobov upchatia nosných dierok je niekoľko - ukazovák a prostredník oprieť o čelo medzi obočím a dierky uzatvárať palcom a prstenníkom, alebo jednoducho použite iba palec a ukazovák.

Postup je nasledovný: palcom upchajte pravú nosnú dierku a vydýchnite ľavou. Nadýchnite ľavou, uzatvorte ľavú dierku a zároveň uvoľnite pravú, ktorou vydýchnite. Nasleduje opäť nádych pravou, uzatvoríte, vydýchnete ľavou. Nadýchnete ľavou, uzatvoríte a výdych pravou atď. Takto dýchate 5-15 minút. 

6. Nosná sprcha

Jogová nosná sprcha (džala néti) je očistná technika, ktorou sa efektívne preplachuje nosná dutina, a zbavuje sa nečistôt i hlienu, ktorý obsahuje množstvo škodlivých mikroskopických častíc i látok. Využíva k tomu jemne osolenú vodu a kanvičku na preplach nosa (neti pot). Okrem toho, že funguje ako výborná forma prevencie, pomáha aj pri spustení ochorenia. Viac sa o tejto technike, ako i správnom postupe a účinkoch dozviete tu.

7. Očista zažívacieho traktu a čriev

Kompletná očista tráviaceho traktu a čriev  šankprakšalána – je to klenot očistných techník, pretože bolo mnohokrát zaznamenané vyliečenie alebo zmiernenie priebehu veľkého spektra ochoren, ktoré môžu mať svoj pôvod v zanesení organizmu toxínmi.

Technika je podobná modernej variante črevnej sprchy s tým rozdielom, že osolená voda sa vo veľkom množstve postupne vypije, a zároveň sa cvičí sled štyroch cvikov. Tie majú za úlohu zabrániť osmotickému vstrebaniu vody a posúvať ju cez celé tráviace ústrojenstvo von z tela. Slaná voda so sebou berie všetky nečistoty a toxíny, ktoré sa v tenkom a hrubom čreve počas mesiacov až rokov nazbierali, a ktoré tam hnijú a spôsobujú intoxikáciu organizmu.

Ako vidíte, joga má radu techník ako na chrípku formou podpory vašej vlastnej imunity. Ak vás už chrípka predsalen prekonala, je dobré urobiť nasledovné:

  • Prestať pracovať a oddychovať, oddychovať a oddychovať. Mnohí si možno poviete, že tento plán vám zamestnávateľ neschváli, ale je poľutovaniahodný pohľad na človeka, ktorý s horúčkou ambiciózne kráča do práce „dokončiť zadanie“ – jednak tým veľmi zaťažuje svoj už oslabený imunitný systém, a jednak to jeho kolegovia rozhodne neocenia. Vírusové ochorenia sa bežne liečia 7-14 dní – ak je však pre vás takáto doba liečby nereálna, tak si doprajte aspoň 5 dní absolútneho kľudu – z toho 3 dni by ste mali prakticky preležať a úplne sa odpojiť od okolitého sveta.
  • Meditujte na proces samoliečenia. Po úvodných niekoľkých hlbokých nádychoch a výdychov si predstavujte, ako do vás vniká jasné, biele svetlo – liečivá energia z priestoru okolo vás, ktorá sa dostáva do vás cez temeno hlavy. Môžete si predstavovať aj to, ako toto svetlo, liečivú energiu nadychujete nosom a absorbujete v pľúcach. Kyslík vám červené krvné doštičky transportujú do všetkých orgánov v tele – najmä tam, kde to teraz najviac potrebujete. Cítite, ako s každým nádychom privádzate viac a viac teplého jasného liečivého svetla do potrebných orgánov tela – ako sa vírusy/ baktérie oslabujú, ako sa mobilizuje váš imunitný systém atď.

Tento efekt samoliečenia – t.j. silná viera v samouzdravenie – sa v modernej medicíne nazýva „placebo efektom“. Charakterizoval ju tak aj Dr. Herbert Brenson  Z Harvard Medical School, ktorý tvrdí: „Viera pacientov v uzdravenie je jedna z najmocnejších a najúčinnejších liečebných metód, ktoré moderná medicína vo svojom terapeutickom arzenáli má.“

Ayurveda - Indická holistická liečba

Ajurveda - bylinkyAyurveda  a joga sú považované za “sesterské” disciplíny – vyvíjali sa spoločne v Indii a behom histórie opakovane na seba pôsobili. Ajurvéda obsahuje celé spektrum procedúr, ktorým sa má posilniť fyzické i psychické zdavie a odstrániť choroby vzniknuté nerovnováhou dóš  (troch základných riadiacich princípov ayurvédy).

Podľa ayurvedy je vírusové ochorenie dôsledok javu zvaného nerovnováha kapha dóše. Kapha dóša sa môže dostať do nerovnováhy napríklad v dôsledku veľkého pôsobenia zimy, vlhka, ťažkých nestrávených jedál, alebo stresu. Ayurvédska liečba sa teda zameriava na harmonizáciu kaphy skrz niekoľko procedúr: 

   • Úprava stravy: Odporúča sa jesť ľahké, jednoduché teplé jedlá (kaše, polievky...) a vyhnúť sa studeným jedlám a nápojom. Čestvý zázvorový čaj je výborný na zvýšenie cirkulácie i potenia, ako aj na odhlienenie. Dvoj až trojdenný pôst na zázvorovom čaji môžeznačne urýchliť vyliečenie. Jednodňový pôst na teplej vode a šťave z citróna zas urýchli vyplavenie toxínov.
   • Cvičenie. Doporučuje sa intenzívne pohybové cvičenie, pri ktorom sa telo zahreje a spotí. Podobne, ako v joge sa doporučujú záklonové polohy, kde sa otvára hrudník (tam sa kapha kumuluje). Je potreba sa vyhýbať predklonovým polohám, pretože kapha „steká“ do hlavy, kde spôsobuje otupelosť a apatiu.
   • Preplach nosa a dýchanie: podobne, ako joga, aj ayurveda odporúča prieplachy nosa ako prevenciu i rýchly spôsob liečby ochorení horných dýchacích ciest. Z dychových cvičení doporučuje kapalabháti, bhastriku (rýchle intenzívne vydychovanie a nadychovanie, pripomínajúce kováčske mechy) alebo dýchanie pravou nosnou dierkou. Skúsiť môžete aj inhalácie horúcej vody, do ktorej ste pridali pár kvapiek eukapyptového oleja (má antivírové účinky), postrúhaný čerstvý zázvor a klinčeky. Radí udržovať hlavu, hrudník a nohy v teple a vyhnúť sa dennému spánku, pretože to zvyšuje hladinu kapha. Miesto toho radí oddychovať.
   • Ajurvédske bylinky: existuje široké spektrum exotických byliniek a korenia, ktoré ayurveda pri svojich procedúrach využíva. Rôzne kombinácie byliniek majú za úlohu regulovať kaphu, posilňovať pľúca a zvyšovať imunitný systém. Ayurveda často v tejto súvislosti používa napríklad kurkumu - prírodné antibiotikum (pol šálky varenej vody zmiešať s pol čajovej lyžičky kurkumy a trochu mlieka – na kloktanie). Na pitie sa miešajú v rôznych kombináciách strúhaný zázvor, čierne korenie, kardamon, klinček, škorica, kurkuma alebo šafrán. Zmieša sa to s horúcou vodou a medom a pije sa 2 až 3-krát denne. 

Ayurveda je komplikovaný, nesmierne prepracovaný a tisícky rokov zdokonaľovaný systém holistickej liečby. Pár rád, ktoré sa tu uvádzajú sú iba kvapkou v mori celého spektra postupov, ktoré ayurveda má k dispozícii.

Tradičná čínska medicína

Tradičná čínska medicína je podobne ako ayurveda systém s úctyhodným vekom niekoľko tisíc rokov. Využíva množstvo postupov zameraných na rôzne oblasti liečby typu akupunktúra, bylinná liečba, masáže, cvičenia i diétne odporúčania. Jej rady ako na chrípku  a iné vírusové ochorenia vychádzajú z domnienky, že jeseň a zima je obdobie, kde sa naše energie v súlade s energiami prírody začínajú sťahovať dovnútra. Je to obdobie aj veľkého výskytu ochorení dýchacieho systému a depresií.

Toto obdobie je spojené s prvkomkovu a emóciou smútku. Dráhy a orgány, ktoré zaisťujú správnu funkciu kovu sú pľúca a hrubé črevo. Pľúca priamo ovplyvňujú obrannú energiu čchi na povrchu tela, zatiaľ čo hrubé črevo svojou správnou funkciou odvádza odpady z tela.

Preto podľa čínskej medicíny máme:Tradičná čínksa medicína harmonizuje čchi a princípy jing a jang

  • Posilniť dráhu pľúc  a hrubého čreva – rôznymi cvikmi je možné tieto dráhy stimulovať a posilňovať tým svoju obrannú čchi.
  • Zamerať pozornosť na povrch tela – tým, že sa energia sťahuje dovnútra, je potrebné ju dostať na povrch – nosiť teplé oblečenie, vytvárať energetické brnenie na povrchu tela a chrániť si ruky a nohy rukavicami a teplými ponožkami.
  • Ohrievať telo zvnútra – jesť teplé raňajky, používať korenie, ktoré “hreje” (chilli, škorica, zázvor). Zázvor je dobré konzumovať v surovom aj varenom stave. Číňania na rozdiel od nás preferujú piť zázvorový čaj bez citrónu a medu – citrón totiž (ako všetky citrusové plody) svojou kyslosťou vťahuje energiou dovnútra, takže sa mu v zime vyhýbajú.
  • Aj čínska medicína má prepracovaný systém vhodných byliniek, čajov a iných ingrediencií, ktoré na liečbu chrípky a iných vírusových ochorení používa. Najčastejšie sú to rôzne liečivé huby a byliny – v našich končinách sú zohnateľné napríklad hliva ustricová, shiitake, reishi, uško oslie, alebo kvety z púpavy lekárskej, zimolezu a farbovníka.
  • Čerstvé ovocie a zeleninu v zime čínska medicína radí konzumovať iba výnimočne. Svojou “chladnou” energiou spôsobujú nedostatočné prekrvenie ciev, čo nedáva priechod imunite, keď potrebuje "vyraziť do boja".

Rady našich babičiek ako na chrípku

Tradičných domácich receptov pri ochoreniach ako chrípka, nachladnutie a podobne je neúrekom - od realistických (kurací vývar, cesnačka, bylinky a pod.) až po bizarné (prikladanie tvarohu na čelo na „vytiahnutie“ teploty). Najrozšírenejšie a najpoužívanejšie sú však tieto:

  • Cesnak – je jeden z najpoužívanejších ingrediencií našich babičiek. Je to veľmi účinné prírodné antibiotikum, bylinkové čaje majú u nás silnú tradíciuktoré má značné antibakteriálne a antivírusové účinky. Stačí jeden strúčik roztlačeného cesnaku, resp. nakrájaného na plátky pokvapkať medom a zajesť chlebom. Môžete to zapiť aj mliekom na neutralizáciu dychu, ktorý zjavne nebude vábny. Avšak jeho účinok sa vyrovná jednej dávke antibiotík.
  • Cibuľa - ďalší zázrak, ktorý bežne vo svojej kuchyni nájdeme. Konzumuje sa v surovom stave (s medom alebo cukrom) a účinne dezinfikuje ústnu i nosnú dutinu tým, že rozpúšťa hlieny a tlmí bolesť hrdla.
  • Bylinkové čaje – majú u nás silnú tradíciu a mnoho ľudí ich využíva ako formu podpornej liečby. Pri vírusových ochoreniach ich môžete kloktať i piť - skúste kamilkový, lipový, šípkový, cibuľový, šalviový, alebo prieduškovú zmes. Je možné do trochu vychladnutého (cca 50C) čaju pridať med a citrón – nie však skôr, pretože vysoké teploty ničia účinné látky.

Pozn.: Alternatívnych prístupov je oveľa viac - je tu ešte homeopatia, gemmoterapia, psychoterapia, psychotronika atď. Nie je v možnostiach jedného článku poskytnúť informácie o všetkých, takže sa spomínajú aspoň tie, ktoré sú rozšírené a svojou filozofiou joge najbližšie.

 A ako na chrípku a nádchu, keď už prepukla?

Vždy som verila v holistický prístup, t.j. liečba celého človeka a kombinovanie účinných prostriedkkov modernej vedy s overenými postupmi východných terapií. Netreba zatracovať ani jeden ani druhý prístup. Moderná medicína je nádherná, ak je v správnych rukách. Alternatívne prístupy zas efektívnejšie vyriešia príčinu našich problémov - preto sa vzájomne doplňujú. 

Snažím sa otužovať a podľa možnosti i saunovať. Beriem beta-glukány na podporu imunity a mladý jačmeň na alkalizáciu organizmu. Samozrejme, pravidelne cvičím jogu, relaxujem a meditujem. Ak sa dostanem do vyššieho pracovného alebo životného tempa a telo podľahne, prvy deň - dva si pomôžem nejakým liečivom na zmiernenie najhorších príznakov, zdvojnásobím dávky vitamínov a trikrát denne preplachujem nos (ak sa pridal sekrét  z nosa). Jem vo veľkom cesnak s medom, ktorý veľmi príjemne prehreje organizmus a pijem zázvorový čaj. Ak sa k tomu nepridá zápal, telo sa väššinou za 2-4 dni pozbiera.

Vyliečiť sa rýchlo a úspešne z vírusových ochorení je ako liečiť sa z ktoréhokoľvek inej choroby - je to vlastne skladanie puzzle, vášho vlastného obrazu liečby. Kombinujte múdrosť a overené posupy východných terapií s efektívnosťou modernej vedy. K tomu pravidelne oddychujte a relaxujte, cvičte jogu, pilates alebo akýkoľvek druh cvičenia, ku ktorému si viete nájsť vzťah. Pohybujte sa na čerstvom vzduchu, skúste nepracovať príliš tvrdo v zimných mesiacoch, a stravujte sa s ohľadom na potreby vášho tela (jesť mierne korenené jedlá, varenú zeleninu a prevažne teplú stravu).

Ak sa vám ho podarí vyskladať si vlastnú účinnú "stratégiu ako na chrípku" a nájdete kombináciu rôznych prístupov, ktoré vám zaberajú, máte vyhrané.

* * *

Ďalšie zaujímavé čítanie nájdete v týchto knižkách:

Mihulová: Jóga a strava  D. Frej: Ájurvéda - Medicína a zdraví v praxi českého lékaře

                                                          Jóga a strava                   Ájurvéda - Medicína zdraví a dlouhověkosti v praxi českého lékaře

* * *

 

 

návrat hore