Jarná detoxikácia organizmu s jogou

 

Detoxikácia organizmu a nakopnutie tela k činnosti po období zimy je vítaným oživením. Práve špecifická energia jari je mimoriadne vhodná na to, aby sme vyupratovali všetko okolo seba – nielen svoj príbytok a prípadne záhradu, ale aj telo - a to najmä zvnútra. Mnoho propagátorov zdravého životného štýlu tvrdí, že očista tela raz ročne nestačí - preto ďalším vhodným časom na vnútorné upratovanie je jeseň.

Prečo je detoxikácia organizmu potrebná

Do nášho tela sa dostáva ovzduším, stravou i spôsobom života množstvo látok, ktoré naše telo nedokáže úplne využiť a spracovať. Tieto látky sa začnú ukladať v orgánoch, ktoré toto spracovanie majú za následok, prípadne sa vrátia späť do organizmu.

Tým dávajú priestor pre vznik rôznych choroboplodných zárodkov, ktoré nejakým spôsobom narušia biochemickú rovnováhu v tele a vyskytnú sa zdravotné problémy – a to doslova kdekoľvek v tele. Okrem samotných symptómov sa to prejaví aj zvýšenou, resp. chronickou únavou, výkyvmi nálad a i.

Pravidelným odstránením toxínov z tela znižujeme zaťaženie nášho organizmu jedmi. Nechávame energii priestor na voľné prúdenie, čím zabraňujeme vzniku týchto patogénov, ktoré potom zamestnávajú náš imunitný systém a oslabujú ho. Tým znižujeme a pravdepodobnosť vzniku ochorení.

Zvládneme detoxikáciu sami?

V súčasnosti je módne sa detoxikovať, tak ako iné aktivity v zmysle wellness – človeku to prináša pocit užitočnosti - urobil pre seba dobrú vec. Existuje veľa článkov o detoxikácii, za mnohými je aj komerčný záujem – snaha sprostredkovať najrôznejšie špecializované detoxikačné kúry - prakticky pre celé telo. Naše telo je však mimoriadne schopné - mnohé z toho, čo môžeme kúpiť za nemalé peniaze zvládneme doma aj sami. Existujú totiž spôsoby, ako prirodzene a zdravo podporiť činnosti všetkých orgánov, ktoré sa podieľajú na samotnej detoxikácii nášho organizmu.

V našom tele je 6 najdôležitejších orgánov, ktoré majú na starosti odstraňovanie odpadových látok z tela. Podpora činnosti niektorého z týchto prispeje k celkovému očisteniu organizmu, a nakopnutiu k činnosti.

  1. Hrubé črevo
  2. Pečeň
  3. Obličky
  4. Lymfatický systém
  5. Koža
  6. Pľúca

Zmyslom detoxikácie by teda malo byť nakopnúť k činnosti mechanizmy nášho tela, ktoré sami upracú to, čo je v tele navyše. Je pritom možné si vybrať z niekoľkých postupov podľa toho, s čím sa viete mentálne najviac ztotožniť. Niektoré procedúry sú tisícky rokov staré techniky jogy,  i v dnešnej dobe veľmi účinné. Iné nemajú pôvod priamo v joge, ale jogová komunita si ich aj tak osvojila vzhľadom k relevantnosti k dnešnej dobe. Či už si zvolíte náročnejšie, alebo jednoduchšie techniky, ktorákoľvek možnosť prinesie nejaký očisťovací efekt.

Ako detoxikovať organizmus technikami jogy

Očistné techniky patria do jogy odpradávna. Aj keď strava starovekých jogínov bola od našej diametrálne odlišná, očista tela pomáhala adeptom odstrániť z tela odpadné látky, ktoré bežne pri metabolizme a funkciách orgánov v tele vznikajú. Tým im umožnila lepšie vnímať procesy na jemnohmotnej úrovni, a teda ľahšie dosiahnuť spirituálne ciele ich praxe.

Dnes je primárnym cieľom mnohých ľudí zdravotný aspekt, pričom máme dve možnosti - buď zmeníme spôsob stravovania, alebo budeme podstupovať detoxikáciu za účelom kompenzovania nedostatkov našej stravy i spôsobu života. 

Pôst – dôkladná očista tela na hrubej úrovni

Dôkladná detoxikácia organizmu bez obmedzenia stravy nie je možná. Preto najlepší spôsob, ako detoxikovať organizmus  a odstrániť hrubé toxíny z tela je dopriať si jednodenný alebo i viacdenný pôst. Do úvahy prichádza aj 1-3 dni trvajúca očistná kúra zeleninovo-ovocných štiav. Takáto očista organizmu však má svoje pravidlá, ktoré je potreba dodržať, aby ste si viac pomohli a neublížili si. Viac o pôste i spôsobe, ako sa správne postiť sa dozviete v článku Pôst – prírodný liek na zdravie.

1. Očista čriev a tráviaceho traktu očista čriev

Očista čriev a tráviaceho traktu pomáha vyčistiť celý zažívací systém od veľkého množstva látok, ktoré s priemyselne upravenými potravinami dostávame do tela, a ktoré spôsobujú nepravidelné vyprázdňovanie. Tieto sa usadzujú na stenách čriev, dlhé týždne, mesiace až roky hnijú, meniac sa na toxíny. Toxíny sa spätne vstrebávajú v hrubom čreve do tela, a tým oslabujú celý náš imunitný systém.

V joge existuje hneď niekoľko procedúr, ktoré takúto očistu zabezpečujú - očista čriev vodou (basti), očista žalúdka (dhauti), alebo komplexná očista celého tráviaceho traktu (tzv. šankprakšalána), ktorá patrí medzi najpoužívanejšie jogové očistné techniky.

Existuje aj moderná varianta známa ako črevná sprcha (colon hydroterapia). V oboch prípadoch sa na očistu používa voda, ktorá premýva celý tráviaci trakt, a odnáša so sebou nečistoty a nánosy usadené na stenách čriev. Voda sa dostáva do tela buď ústami (pri šankprakšaláne sa vypije), alebo análnym otvorom (pri črevnej sprche), a z tela von bežne ako stolica. Ľudia sú schopní pri takejto procedúre objaviť vo svojich črevách neuveriteľné veci (kôstky z ovocia, ktoré jedli pred niekoľkými mesiacmi a podobne).

Výplach čriev je spoločne s pôstom jednou z najúčinnejších jogových očistných procedúr, doporučovaných aj modernou medicínou. Okrem toho je možné pomôcť črevám aj dostatočným množstvom vlákniny, ktorá zabraňuje lenivosti čriev, a tým podporuje aj očistu tela. Veľké množstvo vlákniny nájdete bežne v ovsených vločkách, grahamovom pečive, jablkách, alebo ľanovom semienku. Novinkou je rastlina, ktorú objavili Indiáni a označili ju za strom života – yucca (čistí zažívací trakt skrz veľké množstvo enzýmov, chlorofylu a mnoho iného). Dostať sa dá vo forme potravinových doplnkov.ľanové semienka

MȎJ TIP: Ľanové semienko obsahuje slizové látky a vlákninu – môžete si ním posypať uvarenú ryžu, šalát alebo akúkoľvek krémovú zeleninovú polievku. Môžete upiecť slané pečivo a posypať ho ľanovým  a sezamovým semienkom. Na raňajky si zas dajte misku jemných ovsených vločiek, ktoré zalejete horúcou vodou. Po nabobtnaní zmiešajte s postrúhaným jablkom (i sovsené vločky s jablkami kôrou!), ktoré dochutíte lyžičkou medu alebo javorového syrupu a štipkou škorice - a máte chutný črevný životabudič.

2. Očista pečene

Pečeň je v zásade najdôležitejším orgánom pri spracovávaní a odstraňovaní toxínov z tela. Jej funkcia je nenahraditeľná – odstraňuje z tela patogénne, najmä karcinogénne organizmy. Transplantácie pečene sa dlhé roky nedarili a doteraz sú jednou z najkomplikovanejších a časovo najnáročnejších operácií v medicíne práve pre zložitý mechanizmus práce a napojenia na zvyšok tela.

Aj keď očista pečene nepatrí medzi základné jogové očistné techniky (starovekí jogíni pravdepodobne nepotrebovali špecificky detoxikovať pečeň, stačil im na to pôst, pri ktorom sa pečeň čistí automaticky), dnes je doba iná. Naša strava, spôsob života i choroby, s ktorými bojujeme sú veľmi odlišné od toho, čo bolo v minulosti. Očista pečene je alternatívou ku komplexne pôsobiacemu pôstu, keď potrebujete špecificky podporiť jej funkciu. Mnoho chorôb, ktoré majú prejavy v disfunkcii iných orgánov, má v skutočnosti z veľkej časti na svedomí preťažená pečeň.

Očistu pečene je možné robiť v domácich podmienkach s použitím Epsomskej soli, oleja a šťavy z citrónu. Dobre opísaný postup nájdete tu.

3. Posilnenie orgánov - pečeň, obličkyorgánová zostava - pečeň a obličky

Dôležitým detoxikačným orgánom spolu s pečeňou sú aj obličky - nimi preteká krv a je zbavovaná odpadných produktov metabolizmu. Jemnejšou variantou povzbudenia činnosti pečene a obličiek než pôst je ich posilnenie rôznymi orgánovými zostavami.

Joga pracuje s konceptom vitalizácie orgánu, ktorý chceme povzbudiť pomocou prekrvenia čerstvou okysličenou krvou. Dostatočný príliv kyslíka podporuje bunečnú výmenu a udržuje orgán vitálny a práce schopný. K tomu je najprv potrebné dostať "starú" odkysličenú krv von - a to jeho stlačením. Teda všetky pozície, pri ktorých dôjde k stlačeniu a masáži oblasti brušnej dutiny, najmä na strane pečene tak napomáhajú jej správnej činnosti.

Ďalší pohľad na vec je skrz meridiány podľa tradičnej čínskej medicíny. Meridián pečeňe stúpa po vnútornej strane nôh cez pohlavné orgány až smerom k bradavkám, meridián obličiek zas začína na chodidle a stúpa po zadnej strane nôh cez trup až k hrudnej kosti.

Príkladmi vhodných pozícií, ktoré môžeme do orgánovej zostavy pre pečeň a obličky zaradiť sú: ardha matsjendrásana, meru vakrásana, paščimottanásana s uchopením špičky chodidiel, predklon k nohe s vytočením trupu dohora (parivrta džánuširásana), sed roznožný  a predklon k nohe s uchopním palca na nohe (padaprasar paščimottanásana), alebo motýlik (bhadrásana).
 

Najjednoduchší a najlacnejší spôsob podpory funkcie obličiek je však vypiť denne dostatočné množstvo vody (min. 1,5-2l). Mnoho ľudí pitný režim nebezpečne zanedbáva, čo má za následok skoré unavenie sa počas dňa (ďalšia šálka kávy nepomáha, iba stav zhoršuje), a z dlhodobého hľadiska konštantné oslabovanie obličiek. To môže jeden deň vyústiť v problém v našich končinách veľmi rozšírený – obličkové kamene. Stačí pritom prekonať mylný pocit absencie smädu – akonáhle začnete pravidelne piť, telo sa zavodní, a obnovia sa aj regulačné mechanizmy, ktoré signalizujú smäd. Pitie vody sa stane pre vás samozrejmosťou.

Okrem techník jogy môžete pečeň a obličky posilniť čerstvo pripravenými zeleninovými alebo ovocnými šťavami. Obsahujú organické kyseliny, ktoré pomáhajú odstraňovať toxíny z tráviaceho traktu a zároveň nezaťažujú trávenie, pretože vitálne látky sú odšťavením oddelené od vlákniny. Ak do nich pridáte trochu prášku zo zeleného jačmeňa, pšenice alebo spiruliny, zvýšite tým ich hodnotu i detoxikačný efekt (tým, že obsahujú veľké množstvo chlorofylu, majú zásadný vplyv na odkyslenie organizmu).

 

MȎJ TIP: Môžete si pridajte si pár kvietkov púpavy lekárskej do šalátu - je jedlá a posiluje funkciu pečene.

Používajte pri varení bylinky podporujúce detoxikáciu, napríklad kurkumu a zázvor.

Čerstvá ovocná šťava na podporu detoxikácie: odšťavte jablká (sladké) a niekoľko mrkiev, zmiešajte s malým množstvom vlákniny, pridajte kúsok zázvoru a šťavu z limetky. Popíjajte celý deň.

Detoxikačná čajová kúra - pestrec mariánsky, púpavu lekársku, žihľavu alebo koreň zo zemežlča (prípadne hotové čajové zmesy na pečeň) použite na prípravu čaju a popíjajte 2-3-krát denne jeden až dva týždne.

 lymfatický systém

4. Podpora prúdenia lymfy

Funkcia lymfy v tele je zbierať tekutiny z rôznych orgánov tela, a vracať ich do krvného riečišťa. Okrem toho lymfa kumuluje aj odpadové látky, ktoré potom prechádzajú cez filtračné stanice – lymfatické uzliny – a tie zabezpečujú odvádzanie týchto látok von z tela.

Lymfa sama o sebe necirkuluje tak ako krv, pretože ju nepoháňa žiadna pumpa typu srdce. Na jej pohyb je potrebná svalová aktivita, teda sťahy svalov, ktoré posúvajú lymfu a jej obsah tam, kam je potreba. Správne cirkulovanie lymfy, a teda aj očistu organizmu podporíme najlepšie formou pohybu. Alternatívou sú aj lymfatické masáže – tých je však potreba absolvovať viac a v istom časovom rozmedzí.

V joge sú veľmi vhodné ásany na podporu prúdenia lymfy napríklad obrátené polohy - sviečka (sarvangásana), lomená sviečka (viparita karaní) alebo stoj na hlave (širšásana), ďalej poloha psa (adho mukha svanasana), most (kandarásana), alebo stolička vo variante na špičkách (utkatásana).

5. Koža ako nástroj očisty

Koža je dôležitý detoxikačný orgán – počas pôstu, ako aj počas potenia sa pri nejakej forme cvičenia sa z tela dostávajú odpadné ládetoxikácia tela potenímtky skrz póry kože spolu spolu s potom. Dočasným medzivýsledkom je mastná pleť s vyrážkami, ktorá naznačuje, že proces očisty nastal. Vo finálne sa však pleť vyčistí, prejasní a vyhladí – zmiznú ekzémy, akné i drobné vrásky.

Samotná detoxikácia organizmu teda bude podporená všetkými činnosťami, ktoré nejakým spôsobom zahrievajú telo a pokožku do tej miery, že sa začneme potiť – ideálna je intenzívna aeróbna pohybová aktivita (z jogy napríklad powerjoga, ashtanga vinyasa joga, hot yoga, a podobne).

Iné účinné techniky mimo jogy zahŕňajú napríklad saunovanie spojené s tretím pokožky rukavicou alebo rukou - tým sa podporí potenie, a teda aj odvádzanie škodlivín z tela.

6. Pľúca – brána pre príjem energie

Aj v dýchacích cestách sa hromadí množstvo toxínov (zvyšky liekov, ťažké kovy, chemické látky). Tie následne zahlieňujú pľúca i zvyšok tela, a na sliznici vznikajú infekčné ložiská, ktoré dávajú podmienky pre vznik zápalov. Časť dýchacích ciest (najmä tie horné) je možné očistiť jogovou očistnou technikou zvanou preplach nosa. Na dolné dýchacie cesty zas existujú rôzne inhalačné kúry, ktoré ich zbavujú hlienu. Pomôcť môžu aj jogové dýchacie techniky – obzvlášť vhodná je bhastrika (rýchle a zvýraznené dýchanie, ako by ste nadúvali kováčske mechy), alebo kapalabháti. Tieto rýchle aktivizujúce techniky rozprúdia v tele energiu, podporia látkovú výmenu a čistia dýchacie cesty.

Podporné jogové očistné techniky

Očista tela ide ruka v ruke s očistou mysle. Preto samotnú detoxikáciu podporí rada ďalších jogových cvičení. Vyššie uvedené dýchacie techniky majú aj inú funkciu - pomáhajú vyčistiť obsahy mysle od negatívnych myšlienok i návykov. Okrem nich je to aj meditácia a trátak (pozorovanie plameňa sviečky, až kým nezačnú slziť oči, potom oči zavrieme a pozorujme inverzný obraz za zatvorenými očami) - obe vhodné pre mentálnu očistu.

Pár myšlienok na záver

Samotná detoxikácia organizmu je komplexný proces, na ktorý sa treba pripraviť – aj mentálne. Ak ste v dobrej kondícii a nemáte skúsenosť s detoxikáciou, skúste deň úplného pôstu (bez akéhokoľvek jedla). Ak sa nedokážete s touto myšlienkou ešte stotožniť, skúste aspoň 1-3 dni pitia čerstvých zeleninových alebo ovocných štiav. Toto je vhodné doplniť očistou čriev. Netlačte však na pílu a nežeňte sa do extrémov typu týždenný pôst hneď na úvod – nemá význam trápiť dušu za každú cenu. Začnite radšej opatrne, a potom za nejaký čas skúste viac.

Akúkoľvek procedúru si zvolíte, majte na pamäti: telo bude v režime detoxikácie, a preto mu poskytnite pre túto činnosť podmienky. Pite množstvo vody, zvoľnite režim a nevykonávajte počas detoxikácie veľmi namáhavé činnosti – po fyzickej ani mentálnej stránke. Nezamieňajte to však s pasivitou – pohyb je nutnou podmienkou očisty tela! Večer choďte spať skoro.

Mnoho ľudí, ktorí prekonali predsudky a odhodlali sa pre nejakú formu očisty tela zdieľa jednoznačne pozitívne skúsenosti – ja k nim patrím. Jarná detoxikácia organizmu mi pomáha vybalancovať drobné prehrešky v mojom jedálničku voči ideálnej strave jogína (ako človek narodený v znamení Býka mám trochu viac práce kontrolovať chute ako iní). Iste, úvodná fáza, keď toxíny opúšťajú telo je náročná (bolesti hlavy, nevoľnosť, pocit znečisteného tela a i.). Avšak po tejto katarzii príde „odmena“ – viac energie, lepši pocit vo svojom tele, viac chuti do všetkého.

Pravidelná detoxikácia organizmu znamená komplexné zlepšenie po fyzickej i psychickej stránke, dosiahnuteľné i v domácich podmienkach. Môže vám pomôže reálne zbaviť sa niekoľko kíl navyše, i zažiť pocit subjektívnej ľahkosti a sviežosti. A na syndróm jarnej únavy si ani nespomeniete.

Inšpirácia:

J. Altnerová: Jarní restart organizmu, J. Vatay: Detoxikace, Joga Dnes 1/2012, V. Krejčík: Orgánová zostava - Jaro, Joga Dnes 1/2010

MUDr. Josef Jonáš: Praktická príručka detoxikácie

* * *

Tipy na zaujímavé knihy o kompletnej detoxikácii:

Praktická detoxikace podle MUDr. Jonáše David Frej: Detoxikace

                                            Praktická detoxikace podle MUDr. Jonáše                               David Frej: Detoxikace

 * * *

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

návrat hore